global Tabor Wydarzenia

České Dráhy zamawiają kolejne pociągi od PESA Bydgoszcz

České Dráhy po raz drugi skorzystały z prawa opcji na zamówienie pociągów Pesa 847 z nowej platformy Regio160. Tym razem bydgoski producent pojazdów szynowych dostarczy do Czech dziesięć jednostek. Wartość tego zamówienia to 900 mln koron (prawie177,5 mln zł).

Jednostki Pesa 847 dla Kolei Czeskich. Składy te w minionym roku zostały wyróżnione nagrodą Dobry Wzór 2022, przyznaną przez Instytut Wzornictwa. (fot. PESA Bydgoszcz)
Jednostki Pesa 847 dla Kolei Czeskich. Składy te w minionym roku zostały wyróżnione nagrodą Dobry Wzór 2022, przyznaną przez Instytut Wzornictwa. (fot. PESA Bydgoszcz)

Czeski przewoźnik oraz PESA Bydgoszcz zawarli umowę ramową na dostawę 160 jednostek składów Pesa 847 o łącznej wartości 2,5 mld zł. W ramach obowiązującego kontraktu Ceske Drahy zamówiły już w Pesie 66 pojazdów za ponad 1 mld zł. Czesi postanowili po raz kolejny skorzystać z prawa opcji i zamówić dziesięć nowych jednostek Pesa 847.

Pierwszy pociąg Pesa 847 w ubiegłym roku rozpoczął testy homologacyjne. Jednostki dla Pilzna wyjadą na linie regionalne w 2024 r.

– Zgodnie z umowę, pociągi dostarczone zostaną w drugiej połowie 2024 r., od grudnia będą gotowe do kursowania w ramach rozkładu jazdy na 2025 r. – informuje Jiří Ješeta, członek zarządu Kolei Czeskich, cytowany przez portal zdopravy.cz.

 

O pociągach na miarę XXI wieku mówi także Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Kolei Czeskich.

– Wprowadzimy na regionalne linie nowoczesne pociągi, które spełnią wszelkie wymogi komfortowej podróży na miarę  XXI wieku. Dotrzymamy obietnicy, do której zobowiązaliśmy się w umowach z samorządami województw. Nowe jednostki spółki PESA będą już miały zainstalowane europejskie urządzenie kontroli bezpieczeństwa pociągów ETCS; zaoferują przestronne wnętrze ze 115 miejscami siedzącymi, klimatyzację, dostęp bez barier, Wi-Fi oraz gniazdka do ładowania małych urządzeń elektronicznych –  powiedział Ivan Bednárik, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ČD.

 

Jednostki będą przystosowane do transportu osób na wózkach inwalidzkich, z platformą umożliwiającą wjazd oraz dedykowaną niepełnosprawnym przestrzenią pasażerską. Pojazdy będą wyposażone w spełniające normy TSI/ PRM ekologiczne toalety w obiegu zamkniętym. Umożliwi to korzystanie z nich również na stacjach, podczas postojów. Znajdą się w nich także składane przewijaki, które docenić powinni rodzice podróżujący z najmłodszymi dziećmi.

Poruszające się z prędkością 120 km/h niskopodłogowe pojazdy zagwarantują pasażerom szybszą, wygodniejszą i  bezpieczną podróż.

Pesa 847 w czterech kolorach

Pociągi 847 będą kursować po kraju w czterech kolorach. Poza barwami korporacyjnymi Kolei Czeskich, będzie można zobaczyć je w trzech innych barwach: Praskiego Transportu Zintegrowanego, regionu pardubickiego i pilzneńskiego.

Podstawowe dane nowych pojazdów PESA dla CD:

  • Nowoczesne, jasne, przestronne, klimatyzowane wnętrze z ergonomicznymi siedzeniami w wersjach dla I i II klasy
  • Platformy umożliwiające wjazd z poziomu peronu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
  • Dodatkowy, wysuwany stopień  stopień teleskopowy ułatwi wejście na pokład na przystankach z niższymi peronami;
  • Nowoczesne, bezpieczne drzwi przesuwne wtykowe sterowane przyciskami, z systemem centralnego blokowania przed odjazdem pociągu,
  • dla pasażerów niewidomych i niedowidzących przednie drzwi z świetlnym sygnałem ostrzegawczym, wyposażone w pilota
  • Przestronna toaleta bez barier, dostępna również dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, z systemem zamkniętym, wyposażona w składany stolik do przewijania niemowląt
  • Gniazdka elektryczne 230 V z portami USB 5 V
  • Dedykowana przestrzeń do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
  • Przestrzeń do transportu wózków dziecięcych i rowerów

Nowoczesny system informacji pasażerskiej, uwzględniający potrzeby wszystkich pasażerów, w tym niewidomych, niedowidzących lub niesłyszących

Dodaj komentarz