Publikacje Firm Raport z Polski

Coraz więcej firm gotowych na raportowanie zgodne z CSRD

Ekspert zauważa jednak, że uproszczenie przepisów nie rozwiąże wszystkich problemów. Istotnym wyzwaniem nadal pozostają wysokie koszty. – Jest to problem, który wykracza poza finansowanie wdrożenia mechanizmów raportowania i dotyczy szerzej pojętych działań związanych ze zrównoważonym rozwojem – tłumaczy.

Problemy z finansowaniem inicjatyw ESG

Problemy z finansowaniem działań zrównoważonych stanowią jedno z największych wyzwań dla przedsiębiorstw. W Polsce 69% firm wskazuje, że brak wystarczających środków finansowych utrudnia realizację takich inicjatyw.  Jest to wynik zbliżonym do średniej dla wszystkich przebadanych krajów (67%). Jednak to, co szczególnie zwraca uwagę, to fakt, że aż 31% polskich firm określa ten problem jako poważną barierę. To najwyższy wynik spośród wszystkich analizowanych państw.

Potwierdzeniem znaczenia problemu finansowania są również odpowiedzi firm na pytanie o kluczowe bariery stojące na drodze do realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Kwestie związane z kosztami wskazało 31% polskich przedsiębiorstw, co plasuje ten wynik na drugim miejscu po Niemczech (32%).

Koszty transformacji ESG wciąż stanowią istotne wyzwanie dla firm, choć wyniki wskazują na znaczącą poprawę w porównaniu z ubiegłym rokiem. W naszym zeszłorocznym badaniu aż 57% przedsiębiorstw wymieniało je jako jedną z kluczowych barier. Niższy odsetek wskazań może sugerować, że firmy zaczynają lepiej radzić sobie z tym wyzwaniem, ale może to też wynikać z innej przyczyny – podejścia opartego na spełnieniu wyłącznie minimum wymagań regulacyjnych. Firmy mogą decydować się na najprostszą drogę, realizując jedynie podstawowe regulacje, co obniża koszty transformacji w krótkim okresie. Takie podejście może jednak ograniczać długofalową efektywność i opóźniać pełną realizację zmian, które są niezbędne do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju – komentuje Piotr Frankowski.

 

Problemy z finansowaniem działań ESG w dużej mierze wynikają z niedostatecznego wykorzystania dostępnych na rynku mechanizmów wsparcia.

– Narzędzia takie jak programy dotacyjne, preferencyjne kredyty na zielone inicjatywy czy ulgi podatkowe to nie tylko sposób na zmniejszenie kosztów, ale również na zwiększenie efektywności i skali realizowanych projektów. W obliczu rosnących wymagań regulacyjnych i presji rynkowej, takie wsparcie staje się kluczowym elementem, który może pomóc przedsiębiorstwom przejść od biernego spełniania wymogów do aktywnego kształtowania strategii zrównoważonego rozwoju – dodaje.

Źródła finansowania zrównoważonego rozwoju w Polsce: firmy najczęściej sięgają po środki własne

Wyniki badania pokazują, że polskie przedsiębiorstwa w finansowaniu działań związanych ze zrównoważonym rozwojem wciąż w dużej mierze polegają na własnych zasobach. Najczęściej wybieranymi źródłami są finansowanie kapitałowe (40%) oraz środki własne (35%). Jeśli chodzi o mechanizmy zewnętrznego finansowania, najbardziej popularne są dotacje międzynarodowe (34%) i granty krajowe (31%).

Relatywnie niskim zainteresowaniem wśród polskich firm cieszą się ulgi podatkowe, na które wskazało jedynie 24% przedsiębiorstw. Jest to wynik o 10 punktów procentowych niższy od średniej dla wszystkich badanych krajów i aż o 34 punkty niższy niż we Włoszech, gdzie ta forma wsparcia cieszy się największą popularnością. Ulgi podatkowe, według ekspertów Ayming, pozostają jednak jednym z najbardziej przystępnych i efektywnych narzędzi wspierających inwestycje zrównoważone, co budzi pytanie o przyczyny ich niewielkiego wykorzystania w Polsce.

Niska popularność ulg podatkowych w Polsce w kontekście działań zrównoważonych wynika przede wszystkim z faktu, że nie są one bezpośrednio kojarzone z inwestycjami w tym obszarze. Wprowadzenie specjalnej ulgi na zrównoważony rozwój mogłoby znacząco zmienić ten obraz. Taka ulga, odpowiednio nazwana i jasno powiązana z zieloną transformacją, pozwoliłaby przedsiębiorcom lepiej zrozumieć jej cel i zastosowanie. Większa identyfikacja z takim instrumentem mogłaby skutecznie zachęcić firmy do częstszego korzystania z tego rodzaju wsparcia – projekt wprowadzenia takiej ulgi na przygotowaliśmy wspólnie z Konfederacją Lewiatan i zaprezentowaliśmy organom legislacyjnym na początku ubiegłego roku – tłumaczy Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Konsultingu w Ayming Polska.

 

Dodaj komentarz