Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei zawiadamia, opierając się na informacjach rządowych, że istnieje możliwość złożenia wniosku o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej.
Umorzenie zaległości podatkowej- na czym polega?
Umorzenie zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej to ulga polegająca na zwolnieniu z obowiązku zapłaty istniejących zaległości podatkowych podatnika.
Decyzja jest uznaniowa wobec czego to urząd decyduje o przyznaniu zwolnienia z obowiązku zapłaty zaległego podatku. Oznacza to, że nie ma gwarancji przyznania ulgi pomimo tego, że spełnia się warunki. Każda sprawa ma wymiar indywidualny.
Urząd może umorzyć:
- zaległości podatkowe (w całości lub w części),
- odsetki za zwłokę (w całości lub w części),
- opłatę prolongacyjną, która jest ustalana przy odroczeniu terminu zapłaty lub rozłożeniu na raty podatku lub zaległości podatkowej.W przypadku umorzenia całej zaległości, odsetki zostaną też umorzone. A gdy wystąpisz o częściowe umorzenie zaległości, to odsetki za zwłokę urząd umorzy ci w odpowiedniej proporcji.
Interes podatnika/ interes publiczny- definicje
Definicje tych pojęć są nie jednoznaczne. NSA w wyroku z 22 kwietnia 1999 r. (sygn. SA/850/98), który stwierdził że:
o ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie zaległości podatkowych uregulować. Będzie to utrata możliwości zarobkowania, utrata losowa majątku,
o ważny interes publiczny to sytuacja, gdy zapłata zaległości podatkowej spowoduje konieczność sięgania przez podatnika do środków pomocy państwa, gdyż nie będzie w stanie zaspakajać swoich potrzeb materialnych.
Oba przypadki uzasadniają umorzenie zaległości podatkowej.
Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej- kto może złożyć?
- podatnik,
- płatnik (np. pracodawca),
- inkasent (np. osoba wyznaczona przez radę gminy do poboru podatku i wpłacenia go we właściwym terminie w gminie),
- spadkobierca podatnika lub płatnika,
- osoba trzecia (pełnomocnik).
Umorzenie zaległości podatkowej- forma:
Urząd może umorzyć twoją zaległość podatkową, czyli udzielić ci ulgi:
1) która nie stanowi pomocy publicznej, czyli gdy pomoc udzielona przez państwo nie zakłóca lub nie grozi zakłóceniem konkurencji oraz nie wpływa na wymianę handlową pomiędzy państwami członkowskimi UE. Taki charakter może mieć ulga dla przedsiębiorcy, który działa wyłącznie na rynku lokalnym.
2) która stanowi pomoc publiczną, czyli wpływa na zakłócenie wymiany handlowej, (np. ulgi dla eksporterów), ale udzielona została:
- w celu naprawienia szkód po klęskach żywiołowych lub innych poważnych zdarzeniach,
- w celu zapobieżenia lub likwidacji poważnych zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym,
- w celu wsparcia krajowych przedsiębiorców działających w ramach przedsięwzięcia gospodarczego, podejmowanego w interesie europejskim,
- w celu promowania i wspierania kultury, dziedzictwa narodowego, nauki i oświaty,
- jako rekompensata za realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym,
- na szkolenia,
- na zatrudnienie,
- na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw,
- na restrukturyzację,
- na ochronę środowiska,
- jako pomoc regionalną oraz inną pomoc publiczną (dopuszczalną w ramach przepisów unijnych).3) która jest pomocą de minimis – ulga nie stanowi pomocy publicznej, ponieważ jej wysokość mieści się w limicie, który dla jednego przedsiębiorcy wynosi 200 000 euro w ciągu 3 lat podatkowych, a dla przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie drogowego transportu towarów w kwocie nie większej niż 100 000 euro w ciągu trzech lat podatkowych).
Umorzenie z urzędu
- Istnieje możliwość umorzenia zaległych płatności przez urząd bez składania wniosku. Ma to miejsce gdy:
- zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że wydatki egzekucyjne w twojej sprawie będą większe niż uzyskana przez urząd kwota;
- kwota zaległości nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia z egzekucji twojej należności;
- uzyskana kwota zaległości nie odpowiada kwocie w zakończonym lub umorzonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym albo sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości;
- w przypadku twojej śmierci nie zostawisz żadnego majątku lub zostawisz*:
– ruchomość, która nie podlega egzekucji,
– przedmioty codziennego użytku domowego (np. telewizor, pralka, lodówka), które łącznie są warte mniej niż 5 000 zł – przy czym nie ma innych spadkobierców niż Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, a zapłata zaległości nie ciąży na osobach trzecich.
Kiedy działać?