Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

CPK wpisany na listę strategicznych inwestycji Unii Europejskiej

Centralny Port Komunikacyjny wraz z węzłem kolejowo-drogowym znalazł się na liście strategicznych inwestycji Unii Europejskiej w infrastrukturę – informuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski, powołując się na Komisję Transportu Parlamentu Europejskiego.

Komisja Transportu PE zatwierdziła zmiany w transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Na listę strategicznych inwestycji UE wpisany został Centralny Port Komunikacyjny. Tym samym lotnisko oraz węzeł kolejowo-drogowy mają szansę stać się elementami sieci bazowej TEN-T.

O tym zdecydują w głosowaniu na sesji plenarnej parlamentarzyści PE.

– #TakDlaCPK będzie słychać także w Strasburgu – pisze Kosma Złotowski na platformie X.

 

Transeuropejska Sieć Transportowa – TEN-T jest instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych.

W wyniku zakończonej w 2013 r. rewizji wytycznych dla sieci TEN-T, ustalono jej nowy układ na terytorium państw członkowskich UE. Układ ten obejmuje sieć bazową, stanowiącą podstawę rozwoju sieci transportowej, na której mają koncentrować się działania unijne, w szczególności na odcinkach transgranicznych, brakujących ogniwach, połączeniach multimodalnych i najważniejszych wąskich gardłach i sieć kompleksową, zapewniającą dostępność i łączność wszystkich regionów Unii.

Ukraina i Mołdawia dołączą do sieci TEN-T

CPK – zwolennicy i przeciwnicy inwestycji

Dyskusja dotycząca przyszłości CPK rozgrzewa polityczną atmosferę. Inwestycja ma dziś tylu samo zwolenników, co przeciwników. Debaty na temat sensowności powstania megalotniska trwa.

Trwają także czynności zmierzające do przeprowadzenia w spółce audytu. CPK ogłosił już pierwsze przetargi w tej sprawie.

CPK: Pierwsze przetargi dot. audytów ogłoszone

Dodaj komentarz