Dialog jest elementem realizacji celów strategicznych UTK. Pierwsze cele strategiczne UTK zostały określone na lata 2018–2021. Jako kluczowe obszary wskazane zostały: bezpieczeństwo, regulacja i nowoczesny urząd. Obecnie między innymi w wyniku wdrożenia regulacji IV pakietu kolejowego, obszary rozwoju zostały uzupełnione o kwestie interoperacyjności. Jednym z kluczowych założeń w działalności Urzędu jest edukowanie branży. W tym obszarze UTK organizuje wiele wydarzeń, które pomagają podnieść i wyrównać poziom wiedzy wśród interesariuszy rynku kolejowego.
Jednym z kluczowych projektów edukacyjnych jest Deklaracja kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Podpisując Deklarację, podmioty wyrażają wolę przestrzegania i stosowania się do następujących zasad:
- bezpieczeństwo jako wartość nadrzędna dla pracowników i organizacji;
- akceptowanie standardów bezpieczeństwa i zintegrowanie ich z codzienną działalnością;
- szczere i otwarte postępowanie ze słabymi punktami,
- ukierunkowanie na znalezienie rozwiązań;
- odchodzenie od przypisywania winy;
- rejestrowanie i analizowanie zaistniałych zdarzeń;
- zgłaszanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i błędów;
- ciągłe doskonalenie systemów zarządzania poprzez wdrażanie działań korygujących i zapobiegawczych;
- zero tolerancji dla naruszeń przepisów prawa oraz procedur wewnętrznych.
Kolejnym projektem w ramach działań edukacyjnych jest Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego (ABK), a zatem cykl bezpłatnych szkoleń, które pozwalają na kształtowanie bezpiecznego, konkurencyjnego i sprawnie funkcjonującego systemu kolejowego. W 2022 r. zaprezentowana została nowa platforma szkoleniowa Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego oraz aplikacja na urządzenia mobilne w systemach iOS i Android. W 2022 r. zorganizowano 31 szkoleń dla przedstawicieli rynku kolejowego, podczas których przeszkolonych zostało 3 682 osoby. W tym roku oficjalnie wystartowało Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów. Nowe kompetencje Prezesa UTK w zakresie egzaminowania maszynistów oznaczają, że w ich ramach Prezes UTK przeprowadza państwowe egzaminy kandydatów na maszynistów.
Zadania te realizowane są w CEMM, czyli nowoczesnym, innowacyjnym na skalę europejską ośrodek egzaminacyjny. Centrum wyposażone jest w trzy symulatory: lokomotywy elektrycznej, manewrowej oraz elektrycznego zespołu trakcyjnego.
Zaangażowanie społeczne
UTK realizuje założenia Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej (ISO) w zakresie CSR. Stąd też budynki urzędu są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a biurowiec Eurocentrum, w którym mieści się centrala, posiada Certyfikat Obiekt Bez Barier. Ponadto w Urzędzie wdrożono procedury ułatwiające pracownikom obsługę interesariuszy z niepełnosprawnościami.
Dotyczą one między innymi:
- udostępniania dokumentów w języku migowym;
- udostępniania informacji w druku powiększonym;
- udostępniania informacji i dokumentów w alfabecie Braille`a;
- udostępniania dokumentów w języku łatwym do czytania i rozumienia;
- specjalnego przygotowywania dokumentów i informacji w formacie PDF dla osób niedowidzących i słabowidzących.
W 2022 r. kontynuowano prace Zespołu zadaniowego przy Prezesie UTK ds. osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w skład którego wchodzą przedstawiciele przewoźników oraz zarządców infrastruktury. W zakresie bezpieczeństwa i edukacji UTK prowadzi ogólnopolską akcję Kolejowe ABC II. Jest to kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ze szkół podstawowych (klasy I–VI) oraz ich wychowawców i nauczycieli. Jej celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego, a także podczas poruszania się na obszarach stacji, przystanków i przejazdów kolejowych. W 2022 r. przeprowadzono 213 lekcji, a w szkołach i przedszkolach uczestniczyło w nich aż 6 485 dzieci.