Wydarzenia

“Tablice Pamięci” – na dworcu Warszawa Centralna odsłonięto niezwykłą wystawę

Fot. PKP S.A.

W hali dworca Warszawa Centralna stanęła wystawa „Tablice Pamięci”, upamiętniająca ofiary ludności stolicy podczas niemieckiej okupacji. Prezentacja to część projektu realizowanego przez PGE Energia Ciepła.

Wystawa prezentuje skalę niemieckiej represji wobec ludności cywilnej Warszawy w  latach 1939-1945. Będzie prezentowana w hali głównej dworca Warszawa Centralna od 3 lutego do 31 marca br.

Autorami przedsięwzięcia są historycy Wiktor Cygan i Witold Rawski. Na prezentowanych obrazach zobaczyć możemy największe zbrodnie niemieckie w Warszawie podczas okupacji: egzekucję w Wawrze, Lesie Sękocińskim czy masowe mordy podczas Powstania Warszawskiego.

– Na 20 tablicach w sposób syntetyczny przybliżona została polityka niemieckich okupantów wobec ludności Warszawy. Wybrane, symboliczne sylwetki ofiar pokazują, jak wielkie straty z rąk niemieckich poniosło państwo polskie w okresie II wojny światowej (m.in. politycy, wynalazcy, aktorzy, duchowni). Na wystawie nie zapomniano też o aparacie niemieckiego terroru i pojedynczych sprawcach zbrodni – powiedział Wiktor Cygan, historyk i współtwórca wystawy.

 

Ogrom zbrodni przeraża i nie do końca jesteśmy w stanie go pojąć – podkreślił historyk Witold Rawski.

– Miejsca tych dramatów zostały oznaczone tablicami Karola Tchorka. Najwyższy czas, by je przypomnieć, bowiem z 460 tablic do dnia dzisiejszego przetrwało zaledwie 160. Jak zginą tablice, zginie i pamięć o ofiarach. Następne pokolenia Polaków powinny pamiętać o ogromnym męczeństwie Warszawy w latach II wojny światowej – mówił Witold Rawski.

 

Projekt „Tablice Pamięci” zainicjowany został w roku 2018 we współpracy IPN, objęty został patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Głównym celem przedsięwzięcia jest umieszczenie informacji w języku angielskim
i polskim obok ocalałych 167 tablic Karola Tchorka w Warszawie, które znajdują się w miejscach przeprowadzonych egzekucji.

– Czujemy się zobowiązani do opieki nad miejscami ważnymi dla historii Polski, a Tablice Tchorka to unikat na tle innych krajów dotkniętych II wojną światową. Rozrzucone po całym mieście tablice są dowodem ogromu zbrodni i bestialstwa, jakich Warszawa doznała podczas niemieckiej okupacji – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

 

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył także Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

– Dworzec Warszawa Centralna odwiedza rocznie 15,5 mln osób, to dobre miejsce, aby przypominać o polskiej historii. „Tablice Pamięci” to bardzo ważny projekt, gdyż pamięć to bardzo istotny aspekt świadomości każdej wspólnoty narodowej. Choć dziś żyjemy w czasach pokoju, nie możemy zapominać o naszej historii i o jej trudnych chwilach. Pamięć powinna być również przestrogą przypominającą o tym, że wojna jest najgorszym wynalazkiem ludzkości i że zwykle najbardziej cierpi w niej ludność cywilna – mówił Krzysztof Mamiński.

 

W trakcie spotkania rozdane zostały nagrody w konkursie edukacyjnym „Miasto Pamięci”, będącym częścią projektu „Tablice Pamięci”. W konkursie wzięło udział ok. 3000 uczniów z 60 mazowieckich szkół.

– Dzięki temu projektowi duża liczba młodych ludzi poszerzyła swoją wiedzę i miała szansę na refleksję nad trudem i cierpieniem, którym okupiona jest nasza wolność. Pamięć o poległych, o bohaterach oraz terrorze w latach 1939-1945 nie tylko jest wyrazem szacunku wobec historii, ale również chroni nas przed jej powtórzeniem – powiedział Paweł Zarzycki, prezes zarządu Fundacji Towarzystwa Projektów Edukacyjnych.

 

Dodaj komentarz