Raport z Polski

CSR w Urzędzie Transportu Kolejowego

UTK stworzył również aplikację mobilną „Bezpiecznik”, która pozwala na zgłaszanie nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem w ruchu kolejowym. Jest dostępna na smartfony z systemami operacyjnymi Android i iOS. Dzięki niej można zgłosić nieprawidłowości, które zaobserwujemy w trakcie podróży pociągiem czy przechodząc lub przejeżdżając w pobliżu torów. W kontekście ochrony środowiska Urząd aktywnie działa na rzecz zrównoważonego transportu, czyli takiego, który jest w jak najmniejszym stopniu szkodliwy. W Intranecie opublikowano cykl artykułów w tematyce ekologii. Pojawił się m.in. poradnik, jak segregować śmieci oraz co powstaje z recyklingu.

Wspomniany poradnik to jeden z wielu przejawów aktywności UTK w kontekście ochrony środowiska. Przykładowo we wrześniu 2022 r. pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego, wraz z nosorożcem Rogatkiem i Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, sprzątali świat. Na stronie dane.utk.gov.pl pojawił się nowy dział – Eko kolej. Zawarte tam informacje pozwalają ocenić, jak kolej wypada na tle innych środków transportu pod względem oddziaływania na ludzi i środowisko. CSR to również działania związane z dobroczynnością. Pracownicy UTK włączają się w akcje charytatywne, które niosą realną pomoc dla potrzebujących w wielu dziedzinach ich życia. W ubiegłym roku zorganizowano m.in. zbiórki dla podopiecznych Fundacji Pomoc Transportowcom – artykułów spożywczych, środków czystości oraz pomocy szkolnych dla dzieci i młodzieży.

Po wybuchu wojny w Ukrainie pracownicy UTK zaangażowali się w wiele inicjatyw pomocowych. Wolontariusze całe dnie i podczas przyjazdów nocnych pociągów udzielali uchodźcom informacje i pomagali w przenoszeniu bagaży na dworcach i stacjach kolejowych. Zorganizowano także kilka zbiórek pomocy humanitarnej, którą przekazywano ośrodkom pomagającym uchodźcom w Polsce lub wysyłano do Ukrainy. Od lat pracownicy UTK wspierają również ideę honorowego krwiodawstwa. Organizują akcję Kolejowa Kropla Krwi. W minionym roku zorganizowano dwie akcje krwiodawstwa pn. „Kolejowa kropla krwi” w Warszawie i Katowicach. Łącznie podczas tych dwóch edycji zebrano ok. 40 litrów krwi. Urząd dba także o zachowanie dziedzictwa historycznego oraz wspiera funkcjonowanie i odbudowę kolei wąskotorowych w Polsce.

RK
Więcej informacji: Raport CSR, UTK, Warszawa 2023

Dodaj komentarz