Dlaczego car-sharing?
Uruchomiony przy dworcu Gdynia Główna pilotaż systemu car-sharingu to kolejny efekt prac PKP S.A. nad wdrożeniem i rozwojem współdzielonych usług transportowych ułatwiających podróżowanie na tzw. ostatniej mili. Nowa usługa będzie dostępna w ramach PKP Mobility, czyli pakietu dodatkowych ofert dla pasażerów kolei, które pozwalają rozszerzyć przejazd pociągiem o podróż do miejsca docelowego środkami transportu indywidualnego (samochód, rower). Pod koniec 2018 r. w wybranych lokalizacjach uruchomione zostały pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dziś stanowiska z ładowarkami ecoMOTO działają przy 9 dworcach kolejowych, w tym przy Dworcu Głównym w Gdyni. W czerwcu tego roku na Półwyspie Helskim Grupa PKP rozpoczęła testy systemu bike-sharingu, opartego na dwóch stacjach wypożyczeń (Władysławowo i Hel) oraz 20 rowerach V generacji ze wspomaganiem elektrycznym. W ramach rozszerzenia pakietu PKP Mobility PKP rozpoczęły także prace nad nowym, ujednoliconym standardem zarządzania obszarami płatnego parkowania przy dworcach kolejowych. Podstawowymi wyróżnikami będą jednolite oznaczenia oraz system poboru opłat oparty na parkomatach. Pierwszy tego typu parking, na którym wykorzystano parkomaty wyprodukowane przez kolejową firmę KZŁ Bydgoszcz (producent ładowarek do pojazdów elektrycznych ecoMOTO), otwarto w tym roku przy dworcu w Tarnowie.
Tworząc system car-sharingu, PKP wykorzystały własne kompetencje i zasoby, łącząc je z doświadczeniem partnera zewnętrznego – spółki easyshare, będącej właścicielem floty pojazdów, systemu rezerwacji i aplikacji easyshare. Zintegrowanie systemu car-sharingu z ofertą kolei realizowane jest przez system BILKOM. To platforma sprzedaży biletów stworzona przez PKP Informatykę, poprzez którą podróżni w jednym miejscu – za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej – mogą kupować bilety na podróże pociągami sześciu przewoźników: PKP Intercity, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, POLREGIO, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Wielkopolskich oraz Kolei Małopolskich. Co więcej, BILKOM jest jedynym sklepem internetowym, w którym można kupić także Wspólny Bilet na podróż realizowaną przez wymienione koleje oraz jedynym systemem sprzedaży, poprzez który pasażerowie mogą na bieżąco otrzymywać powiadomienia o opóźnieniach pociągów, na które kupili bilety.
– Uruchomienie usługi car sharing poprzez BILKOM.pl to kolejny, ważny krok w rozwoju tej aplikacji. Jego celem jest ciągłe dostosowywanie funkcjonalności systemu do kompleksowej i szybkiej obsługi pasażera, zarówno podczas podróży pociągiem, jak i przed oraz po jej zakończeniu. Jesteśmy przekonani, że rozpoczęty dziś pilotaż usługi car sharing w Gdyni już niebawem zostanie rozszerzony o kolejne miasta – mówi Anna Sabina Wojciechowska, członek zarządu ds. rozwoju systemów PKP Informatyka.
Aplikacja BILKOM jest sukcesywnie rozbudowywana o nowe funkcje, a kolejną z nich jest możliwość zarezerwowania samochodu przy dworcu kolejowym. Docelowo BILKOM ma stać się aplikacją umożliwiającą kompleksowe zaplanowanie podróży „od drzwi do drzwi”, realizowanej różnymi środkami transportu.