Czy tramwaj, jako ekologiczny środek transportu, może być jeszcze bardziej przyjazny środowisku? Tramwaje Szczecińskie i EcoGenerator udowadniają, że tak! Od 2024 r. pojazdy spółki zasilane będą energią z odpadów.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator podpisał ze spółką Tramwaje Szczecińskie umowę na zakup energii elektrycznej. Pilotażowy kontrakt obowiązywać ma od 1 stycznia do 31 lipca 2024 r.
Energia elektryczna wyprodukowana przez EcoGenerator w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów wedle umowy z Tramwajami Szczecińskimi ma zasilać konkretne punkty poboru energii elektrycznej. To stacje prostownikowe „Piotra Skargi”, „Gontyny”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Kaliny”, „Piesza”. Energia elektryczna pochodząca z tych sześciu wymienionych podstacji prostownikowych służy do zasilania elektroenergetyki trakcyjnej.
Obecnie przez rejony zasilania tych stacji jeżdżą linie tramwajowe nr: 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11 oraz wszystkie tramwaje wyjeżdzające z Zajezdni Pogodno w kierunku pl. Szarych Szeregów. Ilość energii, którą zakupią od EcoGeneratora Tramwaje Szczecińskie, pokryje ok. 30 proc. zapotrzebowania mocy spółki.
Jak informuje ZUO, łączna wartość netto planowanego zakupu energii elektrycznej to ponad 2 mln zł (stawka 448,15 zł/MWh). To suma mniejsza o ponad 1,6 mln zł, w porównaniu z kolejną najtańszą ofertą w przetargu na dostawę energii, organizowanym przez TS.
To kolejne działanie w ramach programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Docelowo, z EcoGeneratora może pochodzić aż około 65 proc. energii niezbędnej do funkcjonowania miejskich jednostek i instytucji. Pozostałą część mają zapewnić planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła, które mogłyby wytwarzać nawet 45 tys. MWh prądu rocznie. W efekcie, razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w wyniku kontrolowanego spalania odpadów komunalnych, w sposób bezpieczny dla środowiska, produkuje energię elektryczną i cieplną.