Inwestycje Wydarzenia

Gdańskie dworce PKP zmienią swój wygląd

Powstanie też nowa część tunelu podziemnego, która połączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz do przystanków tramwajowych.

To nie jedyny gdański dworzec, na którym poprawi się komfort pasażerów. Trwa przetarg na opracowanie dokumentacji dla stacji PKP Gdańsk Oliwa. A na jakim etapie jest inwestycja w Gdańsku Wrzeszczu?

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła już przetarg na opracowanie dokumentacji dla planowanego przy stacji węzła integracyjnego. W najbliższych latach zmieni się także sam budynek dworca.

Do ogłoszonego przetargu zgłosiły się dwie firmy. Z uwagi na niezgodność z procedurami, jedna została odrzucona. Realizacji prac podejmie się więc spółka Highway, która wyceniła swoje działania na kwotę prawie 392,4 tys. zł. Zgodnie z kontraktem, firma ma 210 dni na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Węzeł we Wrzeszczu powstanie w ramach większego projektu, który otrzymał dofinansowanie unijne, pod nazwą „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Dotyczy on tras dojazdowych dla rowerów do węzłów Gdańsk Główny i Wrzeszcz, a także do przystanków SKM i PKM.

Fot. materiały prasowe

Niebawem modernizację przejdzie również budynek dworca we Wrzeszczu. W ramach inwestycji prowadzonej przez PKP S.A. m.in. powiększona zostanie poczekalnia dla podróżnych.

Po raz ostatni prace na dworcu w gdańskim Wrzeszczu trwały w 2012 r., przed organizowanymi w mieście meczami w ramach EURO 2012. Jak po ośmiu latach zmieni się obiekt?

Jak podają przedstawiciele Gdańska na swojej stronie internetowej, wyburzona zostanie część dworca, dzięki czemu „otworzy się” wyjście z obiektu w stronę ul. Dmowskiego. Wewnątrz zamontowane zostaną także paczkomaty, biletomaty i skrytki bagażowe. Budynek zostanie także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowana zostanie też część dworca po drugiej stronie tunelu, która stanowić będzie całkowicie niezależną część komercyjną.

Przetarg na prace budowlane zaplanowano w połowie 2020 r. Szacowany koszt zadania to ok. 8 mln zł.

W trakcie modernizacji zmieni się także otoczenie dworca. Wstępne projekty zakładają powstanie dwóch parkingów rowerowych, łącznie na ok. pół tysiąca miejsc. W planach jest także stworzenie trzech miejsc postojowych typu Kiss&Ride po stronie budynków dworca oraz budowę dwóch nowych miejsc dla taksówek.

Wstępne plany zakładają również montaż trzech nowych tablic informacji pasażerskiej SIP, a także przebudowę chodników, dopasowanych do planowanego zagospodarowania.

Dodaj komentarz