Dzięki nowoczesnym technologiom wiele osób może dziś pracować
skąd chce, i tak jak lubi. Tak długo, jak mamy dostęp do Internetu, mknący po torach pociąg sprawdzi się tu równie dobrze, co kawiarnia, park czy plaża. Co istotne, taka sytuacja coraz bardziej odpowiada pracownikom i firmom. Potwierdzają to m.in. najnowsze badania VMware.
Praca zdalna przyjmowała się w Polsce z pewnymi oporami. Do niedawna kojarzono ją głównie z programistami czy freelancerami wykonującymi tzw. zawody kreatywne. W marcu tego roku sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Dziś model ten traktowany jest na równi z tradycyjnym, a wiele wskazuje na to, że nie będzie jedynie przejściowym trendem.
Przyspieszona cyfryzacja
Wiosenny lockdown postawił firmy w trudnej sytuacji. By zachować ciągłość biznesową, wszędzie tam, gdzie było to możliwe, pracodawcy zalecili swoim pracownikom przejście na „home office”. To, co miało być jedynie tymczasowym rozwiązaniem, w wielu przypadkach trwa do dziś. Okazało się bowiem, że praca zdalna to efektywne rozwiązanie. Zwłaszcza, gdy firmy dysponują odpowiednim zapleczem technicznym. – Tam, gdzie go zabrakło, z pomocą przyszły rozwiązania chmurowe, m.in. wirtualne desktopy czy oprogramowanie w modelu SaaS. W trakcie pandemii narzędzia do pracy zdalnej nabrały większego znaczenia i stały się jednymi z wiodących projektów w przedsiębiorstwach. Pozwoliły bowiem firmom funkcjonować w tym trudnym czasie – mówi Tomasz Lorek, EUC Sales Specialist w VMware Polska – Dziś większość organizacji jest już na kolejnym etapie transformacji – przeszły z fazy odpowiedzi, do adaptacji. Dopracowują i rozwijają wdrażane naprędce rozwiązania, te które się nie sprawdziły zastępują lepszymi i w końcu czerpią korzyści z funkcjonalności oferowanych przez nowe technologie – dodaje specjalista.
Efektywność i bezpieczeństwo
Skala trudności związanych z nagłym przejściem na „home office” rosła wraz z wielkością przedsiębiorstwa. Samo wyposażenie pracownika w laptop i wysłanie go do domu to zdecydowanie za mało. Wyzwaniem było m.in. zapewnienie wydajnego dostępu do firmowych zasobów, umożliwienie płynnej komunikacji i współpracy z innymi pracownikami, a przede wszystkim zadbanie o bezpieczeństwo zespołów i firmowych danych. Firmy musiały zmienić swoje podejście do cyberbezpieczeństwa. W związku z pracą zdalną granica bezpieczeństwa została bowiem przesunięta z firmowej sieci daleko poza przedsiębiorstwo. – Większość organizacji wyszła zwycięsko z tej sytuacji. Wiodący producenci rozwiązań IT, włączając w to VMware, stawiają bowiem bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Na przykład dostosowane do potrzeb rozproszonych środowisk pracy rozwiązania VMware Future-Ready Workforce zapewniają kompleksową kontrolę bezpieczeństwa zgodnie z koncepcją Zero Trust oraz uproszczone zarządzanie. Platforma, którą proponuje VMware, dostępna jest zarówno w formie on-premise jak i chmurowej – tłumaczy Tomasz Lorek.