Analizy

Internetowy system sprzedaży biletów e-IC zyskuje coraz większą popularność

W listopadzie 2019 r. udostępniona została kolejna funkcjonalność – pasażerowie elektrycznych zespołów trakcyjnych Pendolino, Flirt³ i PesaDART zyskali możliwość łatwego wyboru miejsc na mapie członu pociągu, w którym planują podróż.

Graficzna prezentacja miejsc pojawia się po wyborze konkretnego połączenia oraz wskazaniu liczby pasażerów i ewentualnych ulg im przysługujących, a także określeniu, czy pasażer potrzebuje skorzystać z miejsc specjalnych, takich jak np. dla osób z niepełnosprawnościami, w przedziale rodzinnym czy dla osób z rowerem. Obecnie z opcji wyboru miejsca siedzącego korzysta średnio 40 proc. osób nabywających online bilety na przejazd pojazdami Flirt³ oraz PesaDART, a także średnio 60 proc. pasażerów wybierających przejazd Pendolino.

W pociągach PKP IC od niedawna honorowana jest weryfikacja tożsamości przy pomocy aplikacji mobilnej mObywatel.

Bezpłatna publiczna aplikacja oferuje usługę mTożsamość, która w niektórych przypadkach pozwala zastąpić dokument ze zdjęciem. Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imienia i nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia, zdjęcia użytkownika, numeru dowodu osobistego, terminu jego ważności oraz informacji o tym, kto wydał dowód osobisty. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona – dzięki temu podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej może sprawdzić, czy imię i nazwisko są zgodne z tymi na bilecie. Funkcjonalność w aplikacji mObywatel jest także uznawana przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

Dodaj komentarz