Jak powinno wyglądać idealne miejsce pracy maszynisty? Urząd Transportu Kolejowego zachęca do wypełnienia ankiety, która pomoże stworzyć takie właśnie miejsce. W ramach projektu CARBODIN opracowana będzie innowacyjna kabina maszynisty. Działania finansowane są przez Unię Europejską w ramach Shift2Rail.
Jednym z celów projektu CARBODIN jest usprawnienie i lepsze dostosowanie sprzętu w kabinie do czynności wykonywanych przez maszynistę. Badanie sekwencji czynności i preferencji pozwoli określić, jak należy zaprojektować wyposażenie kabiny, by jak najlepiej odpowiadała potrzebom osoby prowadzącej pojazd. Bazując na swoich doświadczeniach w projektowaniu systemów wspomagania maszynisty, partnerzy projektu chcą zaangażować maszynistów od jego najwcześniejszych etapów. Ankieta pozwoli określić potrzeby i preferencje maszynistów w zakresie użycia nowoczesnych technologii w kabinie i automatyzacji tak, by zwiększyć komfort użytkowania i wydajność.
Ankieta została przetłumaczona na język polski, dostępna jest pod adresem:
https://surveycarbodin.urlweb.pro/s/index.php?a=JTk3aSU5M3AlOUUlQjA=&id=JTk4bCU5OWolOTYlQTk=
Wypełnienie ankiety zajmie ok. 15 minut.
Projekt CARBODIN otrzymał dofinansowanie z Shift2Rail w ramach programu badań i innowacji Unii Europejskiej Horyzont 2020. Shift2Rail jest partnerstwem publiczno-prywatnym powołanym do realizacji innowacyjnych projektów w sektorze kolejowym i koordynowania badań naukowych służących rozwojowi kolei w Unii Europejskiej. Shift2Rail ma wspierać i finansować badania i wdrażanie innowacji ze środków publicznych i prywatnych (z funduszy europejskich i środków pochodzących od prywatnych podmiotów). Shift2Rail jest platformą do koordynacji badań naukowych w branży kolejowej, której celem jest integracja wyników badań w zakresie taboru kolejowego, systemów zarządzania ruchem oraz infrastruktury od przedstawienia koncepcji badań do wprowadzenia produktu na rynek.
Projekt CARBODIN realizowany jest przez Fundacje EURECAT we współpracy z 13 organizacjami partnerskimi z 7 krajów UE (Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec, Polski, Czech i Grecji): UIC, Ethniko Kentro Erevnas Kai Technologikis Anaptyxis (CERTH), Asociación de Investigación Metalúrgica del Noroeste (AIMEN), Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (RWTH), Universita Degli Studi di Roma la Sapienza (DICEA), Université Polytechnique Hauts-de-France (UPHF), EURNEX e.V., Vyzkumny Ustav Zeleznicni AS (VUZ), Chinesisch-Deutsches Forschungs- und Entwicklungszentrum für Bahn- und Verkehrstechnik Dresden GmbH (CG RAIL), Forster System-Montage-Technik GmbH (SMT), MASATS S.A., DES ART sp. z o.o., Composites Aragón S.L.