Innowacyjny bardzo lekki fotel wykonany z tworzyw
polimerowych, łącznie z elementami sprężystymi
Podłoga samochodowa polimerowo-stalowa,
CF – włókna węglowe
Płyta aluminiowa z lekkim rdzeniem z polipropylenu
(gęstość PP 900 kg/m3)
Polimerowe podkłady kolejowe Strailway wykonane z poliolefinowych surowców wtórnych. Elementy zostały przebadane przez Uniwersytet w Monachium i po przejściu pozytywnych testów zaakceptowane przez Deutsche Bahn
Intensywny wzrost zapotrzebowania na produkty z tworzyw polimerowych skutkuje rozwojem branży narzędziowo-przetwórczej co jest obserwowane również w Polsce. Przykładem jest Bydgoszcz, która nazywana jest „Doliną Narzędziową”. W Bydgoszczy działalność gospodarczą w obszarze produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i produkcji narzędzi prowadzi około 250 przedsiębiorstw, a w całym województwie kujawsko-pomorskim ponad 14 000 osób znajduje zatrudnienie w tym sektorze. Wiele z tych firm zrzeszonych jest w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym, stowarzyszeniu, którego misją jest tworzenie optymalnych warunków rozwoju, stymulowanie współpracy oraz integracja środowiska przetwórców i narzędziowców sektora tworzyw sztucznych. Bydgoski Klaster Przemysłowy posiada status Krajowego Klastra Kluczowego, czyli uznany jest przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii za podmiot o wiodącym i strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej.
Naturalnym zapleczem badawczo-rozwojowym dla firm zrzeszonych w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym jest posiadający blisko 70-letną tradycję Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Uczelnia posiada obecnie 7 wydziałów i kształci na ponad 30 kierunkach studiów. Zagadnieniami związanymi z problematyką tworzyw sztucznych i ich przetwórstwem zajmują się pracownicy Katedry Technologii Materiałów Polimerowych na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Katedry Technik Wytwarzania na Wydziale Inżynierii Mechanicznej. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu inżynierii materiałów polimerowych Wydział Inżynierii Mechanicznej prowadzi studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych. Studia inżynierskie o profilu praktycznym realizowane są we współpracy z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym. Model kształcenia na tym kierunku ma charakter dualny, czyli łączy możliwość zdobywania przez studentów wiedzy i umiejętności w czasie zajęć akademickich oraz cennego doświadczenia podczas pracy w firmach zrzeszonych w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym. Podczas zajęć realizowanych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej studenci mają okazję korzystać z jednego z najlepiej wyposażonych laboratorium przetwórstwa i recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce, gdzie oprócz technologii wytwarzania i recyklingu produktów polimerowych i kompozytowych, mają możliwość oceny ich struktury i właściwości. Studia dualne to nowoczesny model kształcenia, który cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród studentów, jak i przedsiębiorców.