Pasażer

Firma WYG International opracuje koncepcję rozwoju Poznańskiego Węzła Kolejowego

Fot. PKP PLK

PKP PLK podpisały dziś umowę na opracowanie koncepcji rozwoju Poznańskiego Węzła Kolejowego. Inwestycja ma zwiększyć liczbę pociągów, komfort podróży, a także przywrócić nieczynne trasy i stworzyć nowe linie kolejowe. Dokument za 1,9 mln zł gotowy będzie w połowie 2023 r.

Kompleksowe opracowanie zawierać będzie 4 scenariusze rozwoju kolei w Poznaniu i okolicach. W dokumencie znajdzie się minimum 8 szczegółowych wariantów planowanych inwestycji. Przedstawione opracowanie poddane zostanie pod konsultacje z samorządami oraz przewoźnikami.

Analizowana będzie możliwość budowy nowych przystanków i połączeń kolejowych oraz reaktywacja nieczynnych obecnie tras. Materiały umożliwią dostosowanie Poznańskiego Węzła Kolejowego do rosnącego natężenia pociągów i zapewnienia lepszego dostępu do kolei przy coraz większej liczbie podróżnych.

– Rozpoczynając prace studialne patrzymy w przyszłość, z wyprzedzeniem planujemy sprawny i efektywny rozwój kolei w aglomeracji poznańskiej. Dzięki temu dobrze przygotujemy inwestycje na najbliższe latach. Zwiększenie przepustowości i ułatwienie dostępu do pociągów pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału kolei w regionie,. Podobnie jak w aglomeracji poznańskiej, analizy i zmiany są m.in. w aglomeracjach szczecińskiej, warszawskiej, wrocławskiej – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.