Tabor

KD rozstrzygnęły przetarg na zakup dwóch pociągów hybrydowych

Koleje Dolnośląskie rozstrzygnęły przetarg na zakup dwóch pociągów hybrydowych. Zbuduje i dostarczy je spółka NEWAG.

Fot. Koleje Dolnośląskie

Przetarg na dostawę trójczłonowych pociągów o napędzie dwusystemowym (elektryczno-spalinowym) KD ogłosiły w maju 2020 r. Kryterium wyboru była cena.

Jako jedyny ofertę w przetargu zgłosił nowosądecki NEWAG. Za dwie hybrydy zaoferował cenę 56 mln 334 tys. zł brutto, co daje kwotę 28 mln 167 tys. zł za pojazd. Koleje Dolnośląskie zdecydowały się przystać na tę propozycję.

Pociągi hybrydowe pojawią się w parku taborowym Kolei Dolnośląskich najpóźniej po 18 miesiącach od podpisania umowy z producentem. Przetarg przewiduje również możliwość tzw. opcji, czyli rozszerzenia zakupu o maksymalnie sześć dodatkowych składów na warunkach zamówienia podstawowego. Na podjęcie decyzji w tej sprawie Koleje Dolnośląskie będą miały rok od podpisania umowy.

Projekt taborowy na finiszu

Zakup nowych pociągów przez Koleje Dolnośląskie nabiera tempa. W czerwcu spółka rozstrzygnęła przetarg na zakup pięciu elektrycznych pięcioczłonowych składów, które dostarczy bydgoska PESA a kilka dni temu Koleje Dolnośląskie zawarły z mBankiem dwie umowy kredytowe. Jedną na kredyt inwestycyjny do kwoty 170.450.000,00 zł, na zakup nowych pociągów oraz drugą – na zapłatę podatku od VAT od tych transakcji (58.747.750,00 zł).

Reklama