Stacja Muzeum w Warszawie zaprasza na inaugurację wystawy „KOLEJą NA WAKACJE”. Wernisaż odbędzie się w czwartek 13 czerwca o godz. 14.00 na terenie Muzeum przy ul. Towarowej 3.
„KOLEJą NA WAKACJE”, to wystawa fotograficzna przedstawiająca, jak wyglądały podróże koleją na letni wypoczynek na przestrzeni ostatnich 120 lat. Kolej sprawiła, że podróże, w tym te wakacyjne, stały się prostsze i powszechniejsze. Poprzez zróżnicowanie klas wagonów, niemal każdego było stać na bilet kolejowy. Powstawanie kolejowych szlaków umożliwiło rozwój wielu miejscowości letniskowych, wśród których znajdują się najpopularniejsze dziś letnie kurorty, takie jak: Władysławowo, Hel, Krynica Zdrój, czy Zakopane. Tłumy spragnionych letników i urlopowiczów niezmiennie od wielu już dekad tłoczą się na dworcach kolejowych i w pociągach, które jednych wiozą nad morze, a drugich w góry. To właśnie takie obrazy zobaczymy na wystawie.
Wystawa „KOLEJą NA WAKACJE”, to pierwsza ekspozycja, gdzie możliwość jej współtworzenia dostał każdy, kto podczas swoich podróży uwiecznił ten fakt w formie fotografii i postanowi podzielić się swoimi zdjęciami ze Stacją Muzeum. Wybrane zdjęcia zostaną zaprezentowane w „Galerii Wagon” i pozwolą przybliżyć ten aspekt podróży wszystkim zwiedzającym.
Patronami medialnymi wystawy są: Raport Kolejowy i Kolejowy Portal.
Wstęp na otwarcie wystawy jest bezpłatny.
Po wernisażu, o godz. 14:30 odbędzie się spotkanie prasowe w sprawie międzynarodowego konkursu fotograficznego pt. „Najpiękniejsze szlaki turystyki kolejowej Polski i Słowacji”, organizowanego wspólnie przez: Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”, Towarzystwo Słowaków w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Stację Muzeum w Warszawie, Instytut Słowacki w Warszawie, Polski Instytut w Bratysławie, Koleje Słowackie, biuro turystyczne TurKol.pl, Travel Slovakia, Województwo Podkarpackie oraz wydawnictwa: „Život”, „Przekaźnik” i „Žielezničný Semafor”.
Celem konkursu jest przybliżenie, wypromowanie i przedstawienie na fotogramach regionów związanych z turystyką oraz wykorzystania w niej walorów kolejowych.