Wydarzenia

Koleje Mazowieckie zaprezentowały nowoczesny symulator pociągu FLIRT [ZDJĘCIA]

Maszyniści Kolei Mazowieckich oraz kursanci od lutego będą mogli skorzystać z nowoczesnego symulatora jazdy pociągu FLIRT. Urządzenie jest częścią zamówienia dotyczącego zakupu 71 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych firmy Stadler.

Symulator wyposażony zostanie w stanowisko szkoleniowe – kabinę symulacyjną posadowioną na ruchomej platformie, stanowisko lokalizacji i usuwania usterek pojazdu, stanowisko obserwacyjne i stanowisko instruktora, a także serwerownię.

Wnętrze urządzenia odzwierciedlać będzie rzeczywistą kabinę pociągu FLIRT najnowszej generacji.

– Kabina symulacyjna została wyposażona w oryginalne komponenty dostarczone przez firmę Stadler, z oryginalnym, w pełni wyposażonym pulpitem maszynisty, fotelem maszynisty oraz kompletną zabudową kabiny i poszyciem wewnętrznym, tj. ścianami bocznymi, sufitem, podłogą i drzwiami wejściowymi – wylicza Donata Nowakowska, rzecznik prasowy Kolei Mazowieckich.

 

Kabina ma 4 metry długości i 3 metry szerokości, co pozwala określić ją jako największą w Polsce. Wraz z wyposażeniem waży ona 2,5 tony.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej platformy ruchowej o sześciu stopniach swobody posiadającej napęd elektryczny, uzyskano odzwierciedlenie jazdy rzeczywistym pojazdem kolejowym. Platforma podczas symulowanej jazdy wychyla się w różnych kierunkach, imitując drgania, przechyły i przeciążenia, jakie oddziałują na maszynistę podczas jazdy rzeczywistym pojazdem FLIRT. Dzięki zastosowaniu pięciu monitorów wysokiej rozdzielczości, odpowiadających za wyświetlanie obrazu widzianego przez szybę czołową i szyby boczne, zapewniających jakość obrazu w formacie 4K UltraHD oraz zastosowaniu do wirtualizacji linii kolejowych nowoczesnego silnika graficznego Unity, wykorzystywanego przy produkcji współczesnych gier komputerowych, uzyskano wysoki poziom odzwierciedlenia linii kolejowych oraz ich otoczenia, z wysokim poziomem szczegółowości. Zapewni to wrażenia z jazdy praktycznie identyczne, jak w rzeczywistym pojeździe kolejowym.

– To urządzenie jest nam niezbędne dla realizacji szkoleń na najwyższym poziomie. Jest nieocenionym wkładem w przygotowanie przyszłych maszynistów oraz znakomitym wsparciem dla pracowników drużyn trakcyjnych. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić szkolenie maszynistów bez tego rodzaju urządzenia. Nasza współpraca z firmą SIM Factor układała się dobrze, za co serdecznie dziękuję. Dziękuję oczywiście firmie Stadler, myślę, że sukces związany z instalacją tego nowoczesnego urządzenia jest dobrym prognostykiem na pełną realizację zamówienia w zakresie nowych pojazdów produkowanych dla Kolei Mazowieckich – powiedział podczas odbioru technicznego prezes KM Czesław Sulima.