Wywiady

Komendant Główny SOK: Straż Ochrony Kolei to skuteczna formacja [WYWIAD]

Obecnie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa w RAILPOL. Straż Ochrony Kolei nie może zostać członkiem tej organizacji, ze względu na swój obecny status. Pomimo częściowej zgodności celów wskazanych w RAILPOL z tymi, do których powołana została Straż Ochrony Kolei, działania podejmowane przez RAILPOL wykraczają poza zadania i kompetencje SOK. Niemniej jednak doceniając rolę SOK w systemie bezpieczeństwa publicznego obszarów kolejowych kierownictwo RAILPOL od kilku lat zaprasza SOK do udziału w niektórych organizowanych przez tą organizację przedsięwzięciach. W związku z tym, Straż Ochrony Kolei wspólnie z funkcjonariuszami Policji i Straży Granicznej prowadzi skoordynowane działania na stacjach, szlakach i w pociągach na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Akcja RAW ma na celu przede wszystkim podniesienie poczucia bezpieczeństwa i komfortu podróżnych korzystających z kolei, a także ma wpłynąć na podwyższenie świadomości o przepisach obowiązujących na obszarze kolejowym, a co za tym idzie zwiększyć bezpieczeństwo na kolei. Podczas akcji funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania, które mogą wskazywać na możliwość popełnienia czynów zabronionych. Działania mundurowych ukierunkowane są na kontrolę przestrzegania przepisów porządkowych, przeciwdziałanie kradzieżom oraz dewastacjom infrastruktury i taboru kolejowego, a także eliminowanie innych zjawisk istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Dotychczas Straż Ochrony Kolei wzięła udział w 4 edycjach akcji RAW: w 2018 r, 2019 r. oraz w 2 edycjach w 2021 r. Kolejne edycje RAW RAILPOL wzmacniają współpracę międzynarodową i skuteczną kooperację krajowych służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na stacjach, szlakach i w pociągach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Poza udziałem w akcjach RAW Straż Ochrony Kolei uczestniczyła także w 2019 r. oraz w 2021 r. w 3 edycjach, organizowanych przez RAILPOL, działań 24 BLUE RAD – RAIL ACTION DAY – w tłumaczeniu „Dzienne działania kolejowe”, które realizowane są na zasadach podobnych do RAW, a różnią się głównie czasem trwania akcji.

Wydaje się, że w warunkach tam panujących musicie korzystać z pomocy najnowocześniejszego sprzętu?

Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu stanowi podstawę efektywnego działania każdej formacji. Stąd też, Komenda Główna SOK stale inwestuje w środki techniczne, które wspierają działania funkcjonariuszy w codziennej służbie. Obecnie znaczna część posiadanego sprzętu i środków technicznych wykorzystywana jest w obszarze przygranicznym. W tych działaniach szczególnie sprawdzają się ręczne termowizory i noktowizory oraz kamery stanowiące wyposażenie Mobilnych Centrów Monitoringu (specjalistyczne pojazdy Straży Ochrony Kolei). Dzięki wymienionym środkom funkcjonariusze SOK obserwując teren, mogą lokalizować osoby znajdujące się w znacznych odległościach o każdej porze dnia i nocy.

Panie Komendancie, jako, że rok 2021 zbliża się do swojego końca to czego Pan sobie życzy na kolejny?

Sobie i wszystkim Państwu życzę aby zakończył się wreszcie niepokojący i trudny czas pandemii i społecznej izolacji. Żeby pomyślnie dla Państwa Polskiego został rozwiązany kryzys migracyjny, a funkcjonariusze wszystkich formacji, którzy pełnią ofiarną służbę na granicy mogli już bezpiecznie wrócić do swoich rodzin. Abyśmy wszyscy z dobrym zdrowiem, optymizmem i pasją weszli w ten Nowy, miejmy nadzieję bardziej łaskawy dla nas rok. Na koniec dodałbym jeszcze niezwykle ważne i warte spełnienia życzenie każdego funkcjonariusza SOK, aby historia zatoczyła wreszcie krąg, a Straż Ochrony Kolei powróciła do swoich tradycji i historycznych korzeni uzyskując należny jej status.

Dodaj komentarz