Wywiady

Komendant Główny SOK: Straż Ochrony Kolei to skuteczna formacja [WYWIAD]

W formacji dokonała się też zmiana pokoleniowa, a modyfikacja metodyki i systemu szkolenia wpłynęła na podniesienie jakości i efektywności kształcenia. Jednakże największy postęp nastąpił bezsprzecznie w obszarze uzbrojenia i środków technicznych, którymi dysponują funkcjonariusze. Z dumą mogę stwierdzić, że Straż Ochrony Kolei przechodzi dziś piękną metamorfozę. Dynamiczny rozwój formacji nastąpił szczególnie na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie formacja dysponuje sprzętem najnowszej generacji. Funkcjonariusze systematycznie uczestniczą w kursach teoretycznych, praktycznych i językowych. Ich działania wspomagane są przez nowoczesne systemy informatyczne i nowe technologie.

Czego Pan życzy funkcjonariuszom Straży z okazji jubileuszu?

Z okazji jubileuszu corocznie życzę funkcjonariuszom i pracownikom SOK tego, co w życiu najcenniejsze: przede wszystkim doskonałego zdrowia, wielu sukcesów w życiu osobistym, realizacji wszelkich planów oraz licznych osiągnięć w życiu zawodowym, a także satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku oraz wytrwałości w realizacji kolejnych trudnych zadań, które stoją przed Strażą Ochrony Kolei.

Niestety tegoroczne obchody miały odmienny charakter niż zazwyczaj?

To prawda. Ze względu na przedłużający się czas pandemii koronawirusa COVID-19 zmuszeni jesteśmy do zachowania dystansu społecznego. Z tego powodu już drugi rok obchodziliśmy Jubileusz Straży Ochrony Kolei bez uroczystych spotkań. W dniu 18 listopada 2021 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego ks. płk Zbigniew Kępa, Naczelny Kapelan Straży Ochrony Kolei odprawił Mszę św. w intencji funkcjonariuszek, funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei. W uroczystości uczestniczyłem wraz z moimi zastępcami, modliliśmy się przede wszystkim o zdrowie i Bożą Opatrzność dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników naszej formacji oraz dla ich najbliższych. Modlitwę zanosiliśmy również za funkcjonariuszy SOK poległych w Katyniu oraz w innych miejscach walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Przechodząc do spraw bieżących- Straż Ochrony Kolei wspiera walkę z nielegalną imigracją. Jakie zadania tam realizujecie?

Obszar kolejowy usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie przejść granicznych oraz środki transportu kolejowego stwarzają dogodne warunki do zachowania anonimowości, co powoduje, że osoby próbujące nielegalnie przekroczyć granicę często wybierają je w celu przedostania się z Republiki Białorusi na teren Rzeczypospolitej Polskiej/Unii Europejskiej. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa publicznego na obszarze kolejowym na Granicy z Białorusią Straż Ochrony Kolei wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej prowadzi wzmożone działania wykorzystując nowoczesne środki techniczne.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, oprócz wykonywania podstawowych ustawowych zadań w zakresie ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia, jak również kontroli przestrzegania przepisów porządkowych na obszarze kolejowym i w pociągach wykazują bardzo duże zaangażowanie w zabezpieczenie nienaruszalności wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Oprócz codziennej służby wzięliście też udział w międzynarodowych działaniach RAW. Czym jest RAW i jaki był zakres udziału SOK?

RAW – Rail Action Week – to w tłumaczeniu Tygodniowe Działania Kolejowe. Są to, skoordynowane działania organizowane i prowadzone w krajach członkowskich RAILPOL (Europejskie Stowarzyszenie Policji Kolejowych) mające na celu przede wszystkim wzmocnienie i zintensyfikowanie międzynarodowej współpracy służb mundurowych w Europie, a co za tym idzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości na kolei.

Dodaj komentarz