Pasażer Raport z Polski

Korekta rozkładu jazdy przywróci połączenia kolejowe. Co się zmieni?

Wybierasz się w weekend pociągiem? Od niedzieli 11 czerwca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Co się zmieni? Po latach wrócą pociągi na linię Wieliszewo – Zegrze, Ostrołęka – Chorzele oraz Świdnica – Jedlina-Zdrój. Jak zapewniają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., skróci się czas przejazdu na trasach Warszawa – Radom oraz Kraków – Bielsko-Biała.

Od 11 czerwca PKP PLK wprowadza korektę rozkładu jazdy pociągów (fot. Łukasz Brylowski / PKP PLK)
Od 11 czerwca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów (fot. Łukasz Brylowski / PKP PLK)

Zmiana rozkładu jazdy umożliwia wprowadzenie pociągów wakacyjnych. Zapewnia również PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. realizację prac m.in. na stacji Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny, które poprawiają komfort, dostępność i bezpieczeństwo podróży koleją. Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 11 czerwca do 2 września.

Po ponad 20 latach wracają pociągi na linie kolejowe

Na Mazowszu po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają od 11 czerwca połączenie kolejowe do Zegrza Południowego. Inwestycja umożliwi mieszkańcom podwarszawskich miejscowości bezpośredni dojazd do pracy i szkół w stolicy. Lepszy dostęp do kolei zyskają także mieszkańcy północnej części województwa mazowieckiego. Od niedzieli pociągi pojadą z Ostrołęki do Chorzeli. Czas przejazdu na trasie Ostrołęka -Chorzele to około 45 minut.

Na Dolnym Śląsku od 24 czerwca pojedziemy górską trasą ze Świdnicy do Jedliny – Zdroju. Mieszkańcy m.in. Bystrzycy, Lubachowa, Zagórza Śląskiego, Jugowic wsiądą do pociągów z nowych przystanków. Otwarcie trasy ze Świdnicy do Jedliny – Zdroju zapewni dogodny i bezpieczny dojazd koleją do atrakcyjnych turystycznie terenów w rejonie Gór Sowich i Wałbrzyskich. Poprawi się system komunikacji w aglomeracji wałbrzyskiej.

Krótsze podróże

Dzięki wdrożeniu prędkości do 160 km/h, skróci się czas podróży z Warszawy do Radomia. Podróż na tej trasie będzie krótsza o kilkanaście minut. Najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią wyniesie 54 minuty.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły budowę nowej łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, która od 11 czerwca zostanie oddana do użytkowania. Dzięki inwestycji, sprawniejszy będzie ruch kolejowy na trasie łączącej Małopolskę z woj. śląskim. Czas przejazdu między Krakowem a Bielskiem- Białą skróci się o ponad 10 minut.

Większe możliwości podróży w Krakowie, Podkarpaciu i w woj. świętokrzyskim

11 czerwca otwarty zostanie trzeci, ostatni most kolejowy nad Wisłą w Krakowie. Oznacza to uruchomienie wszystkich (czterech) torów kolejowych na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów. To bardzo ważny etap największej unijnej inwestycji transportowej w regionie. Pozytywnie wpłynie on na możliwości prowadzenia ruchu pociągów na całym Krakowskim Węźle Kolejowym.

W woj. świętokrzyskim od niedzieli po nowej łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ pojadą regionalne pociągi pasażerskie – m.in. relacji Skarżysko – KamiennaCzęstochowa i KielceCzęstochowa. Podróżni wygodnie wsiądą i wysiądą z pociągu ze zmodernizowanego przystanku w Czarncy. Obiekt został dostosowany dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Są na nim pochylnie, ścieżki naprowadzające, a także oznaczenia w alfabecie Braille’a. Nowy tor między Centralną Magistralą Kolejową, a linią Kielce – Fosowskie daje przewoźnikom możliwości lepszych połączeń m.in. w kierunku Warszawy i Łodzi.

Dodaj komentarz