Pasażer Polregio Wydarzenia

Kujawsko-pomorskie przywraca ważne połączenia

Wróciły połączenia na liniach Laskowice PomorskieCzersk oraz ChełmżaBydgoszcz. Pierwsze pociągi wyjechały na trasy w poniedziałek 18 stycznia.

O wyłączeniu z eksploatacji dwóch kluczowych dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego odcinkach linii kolejowej informowaliśmy na naszym portalu już wcześniej. Czasowe wygaszenie połączeń wzbudziło duże niezadowolenie pasażerów. Sprawę skomentował także marszałek województwa.

– Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który od wielu lat jest promotorem publicznego transportu zbiorowego, w tym kolei, po wielomiesięcznych trudnych negocjacjach został zmuszony do podpisania niesatysfakcjonujących umów z operatorami kolejowymi. Z tego powodu niektóre połączenia musiały zostać zawieszone, a linie te obsługuje obecnie autobusowa komunikacja zastępcza – czytamy w oświadczeniu na oficjalnej stronie samorządu.

 

Marszałek Piotr Całbecki powołał zespoły robocze, które pracowały nad tym, by „obecna sytuacja była dla pasażerów jak najmniej uciążliwa oraz nad tym, by w momencie zapowiadanego przez rząd zniesienia niektórych rygorów przeciwepidemicznych i powrotu po feriach młodzieży do szkół mogły został przywrócone połączenia kolejowe Laskowice-Czersk i Chełmża-Bydgoszcz”.

Marszałek już kilka dni temu zapowiedział chęć przywrócenia dwóch połączeń: Laskowice PomorskieCzersk oraz ChełmżaBydgoszcz, które realizuje przewoźnikspółka Arriva. Tak też się stało. Tuż po feriach połączenia ruszyły.

– Przywrócenie było możliwe, bo udało się uzyskać satysfakcjonującą stawkę od przewoźnika – tłumaczy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – Jednak trwająca epidemia Covid-19 i wprowadzone w związku z tym obostrzenia martwią, ponieważ podróżnych jest mniej (średnio o 40 proc) i w efekcie będziemy musieli pokryć straty wynikające z mniejszej liczby sprzedanych biletów.