Pasażer Polregio Wydarzenia

Kujawsko-pomorskie przywraca ważne połączenia

Wróciły połączenia na liniach Laskowice Pomorskie – Czersk oraz Chełmża – Bydgoszcz. Pierwsze pociągi wyjechały na trasy w poniedziałek 18 stycznia.

O wyłączeniu z eksploatacji dwóch kluczowych dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego odcinkach linii kolejowej informowaliśmy na naszym portalu już wcześniej. Czasowe wygaszenie połączeń wzbudziło duże niezadowolenie pasażerów. Sprawę skomentował także marszałek województwa.

– Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który od wielu lat jest promotorem publicznego transportu zbiorowego, w tym kolei, po wielomiesięcznych trudnych negocjacjach został zmuszony do podpisania niesatysfakcjonujących umów z operatorami kolejowymi. Z tego powodu niektóre połączenia musiały zostać zawieszone, a linie te obsługuje obecnie autobusowa komunikacja zastępcza – czytamy w oświadczeniu na oficjalnej stronie samorządu.

 

Marszałek Piotr Całbecki powołał zespoły robocze, które pracowały nad tym, by „obecna sytuacja była dla pasażerów jak najmniej uciążliwa oraz nad tym, by w momencie zapowiadanego przez rząd zniesienia niektórych rygorów przeciwepidemicznych i powrotu po feriach młodzieży do szkół mogły został przywrócone połączenia kolejowe Laskowice-Czersk i Chełmża-Bydgoszcz”.

Marszałek już kilka dni temu zapowiedział chęć przywrócenia dwóch połączeń: Laskowice Pomorskie – Czersk oraz Chełmża – Bydgoszcz, które realizuje przewoźnik – spółka Arriva. Tak też się stało. Tuż po feriach połączenia ruszyły.

– Przywrócenie było możliwe, bo udało się uzyskać satysfakcjonującą stawkę od przewoźnika – tłumaczy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – Jednak trwająca epidemia Covid-19 i wprowadzone w związku z tym obostrzenia martwią, ponieważ podróżnych jest mniej (średnio o 40 proc) i w efekcie będziemy musieli pokryć straty wynikające z mniejszej liczby sprzedanych biletów.

 

Przewozy pasażerskie na tych linia obsługiwać będzie Arriva, która obsługuje też pozostałe niezelektryfikowane linie w regionie. 15 stycznia został podpisany aneks do umowy z przewoźnikiem.

To jednak nie koniec „kolejowych” perturbacji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Niekorzystne zmiany, wynikające z decyzji marszałka, widzi także spółka Polregio. Chce więc renegocjować podpisaną umowę.

– Do ostatniej chwili liczyliśmy, że Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego opamięta się i nie narazi mieszkańców na wykluczenie komunikacyjne, odcinając ich od dojazdu do pracy, szpitala czy specjalistycznej przychodni w większym mieście, a w niedalekiej perspektywie również uczelni, szkoły czy rodziny. Niestety, stało się inaczej – skomentował sytuację Artur Martyniuk, Prezes Zarządu POLREGIO. – Zależy nam na tym, żeby uruchamiać jak najwięcej pociągów i móc dowozić naszych pasażerów z co najmniej taką częstotliwością, jak jeszcze w grudniu 2020 r. – czytamy w oświadczeniu. – Dlatego chcielibyśmy renegocjować warunki umowy, które narzucił nam Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Urząd Marszałkowski jest organizatorem transportu kolejowego w regionie i może zdecydować o cofnięciu niekorzystnych dla pasażerów zmian również w trakcie obowiązywania aktualnego rozkładu jazdy.

 

Jak zapowiedział marszałek – jemu też zależy na poprawie komfortu podróży pasażerów. Do końca stycznia, zarówno samorząd województwa, jak i spółka Polregio, prowadzą konsultacje społeczne, w których mieszkańcy przedstawią swoje oczekiwania co do realizowanych w regionie przewozów kolejowych.

 

Uwagi dot. przewozów w woj. kujawsko-pomorskim można nadsyłać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – konsultacjerozkladu@kujawsko-pomorskie.pl oraz do spółki Polregio: Ankieta preferencji pasażerów – połączenia region kujawsko-pomorski >>

Reklama