Analizy

Liczba pasażerów wzrosła, przewóz towarów spadł. UTK podsumował styczeń

Wzrost liczby podróżnych w przewozach pasażerskich i spadek ładunków w przewozach towarowych – tak w skrócie wygląda podsumowanie przewozów w styczniu 2020 r. Jak przedstawiają się szczegółowe statystyki?

W styczniu z oferty przewoźników pasażerskich skorzystało ponad 2 mln osób więcej, niż w roku 2019. Wzrosła również praca eksploatacyjna i przewozowa w przewozach osób.

W pierwszym miesiącu roku z usług przewoźników na polskich torach skorzystało blisko 28,6 mln pasażerów. Jak pokazują statystyki, to wzrost o 7,7 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Praca przewozowa w styczniu wyniosła ponad 1,7 mld pasażerokilometrów, zaś praca eksploatacyjna blisko 15,4 mln pociągokilometrów. Te wartości były odpowiednio wyższe o  5,8 proc. oraz 6,6 proc.

Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego, w styczniu wyższą pracę eksploatacyjną odnotowano m.in. w PKP IC, Kolejach Wielkopolskich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera w styczniu wyniosła 60 km.

– Oferta kolei staje się coraz bardziej atrakcyjna dla pasażerów. Podróżujących pociągów przybywa i jestem przekonany, że cały 2020 r. powinien przynieść wzrosty jeśli chodzi o liczbę pasażerów kolei – przewiduje dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

 

W styczniu spadek odnotowali przewoźnicy towarowi. Według opublikowanych danych, przewieźli oni ponad 17 mln ton. W stosunku stycznia 2019 r. jest to spadek o 12,9 proc.

Praca przewozowa i eksploatacyjna wyniosły blisko 3,9 mld tonokilometrów oraz 5,9 mln pociągokilometrów, co oznacza spadek o 14,6 proc. oraz 12,2 proc.

Średnia odległość przewozów towarowych w styczniu wyniosła 227 km i była niższa o ponad 4 km.

Źródło: UTK