Inwestycje Wydarzenia

Liderzy państw nadbałtyckich piszą do KE ws. Rail Baltica

Premierzy Estonii i Łotwy oraz prezydent Litwy zwrócili się do Komisji Europejskiej o utrzymanie finansowania dla kolei Rail Baltica. W przypadku cięć – grożą zablokowaniem Funduszu Odbudowy Unii. O sprawie pisze Rzeczpospolita, powołując się na Politico.

W opinii Politico wspólny list liderów państw nadbałtyckich może być potraktowany jako groźba zawetowania zatwierdzenia Funduszu Odbudowy UE, w momencie, gdy środki na trasę Rail Baltica zostaną uszczuplone.

Listo do Brukseli podpisali: ówczesny premier Estonii Juri Ratas, premier Łotwy Karins Krisjanis i prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Zdaniem przywódców projekt Rail Baltica to strategiczna inwestycja dla rozwoju infrastruktury kolejowej w Unii Europejskiej. Wymaga należytej uwagi politycznej i odpowiedniego finansowania.

Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej sprawuje obecnie Portugalia. To ona reprezentuje radę w negocjacjach międzyresortowych z PE. Od tych rozmów zależeć będzie wykonanie unijnego budżetu. Państwa nadbałtyckie wystąpiły do Portugalii o zwrócenie szczególnej uwagi na rozmowy związane z finansowaniem transportu. Liderzy proszę o „uszanowanie decyzji przywódców UE o przeznaczeniu 1,4 mld euro na projekt Rail Baltica”.

Czy finansowanie projektu faktycznie jest zagrożone? Zdaniem przywódców – tak. Wskazują oni wątpliwości, które zgłaszali europarlamentarzyści. Dotyczyły one realnych kosztów projektu. Mówili o opóźnieniach i rosnących wydatkach.

– Zdaniem polityków kwota 1,4 mld euro może nie wystarczyć na ukończenie głównych, międzypaństwowych połączeń kolejowych z krajami nadbałtyckimi – cytuje oświadczenie Rzeczpospolita.