Raport z Polski

Mieszkańcy Opola zrealizowali prospołeczną akcję #NaszBezpiecznyPrzejazd2020

Fot. www.opolskie.pl

Opolska młodzież i seniorzy zainicjowali i zrealizowali prospołeczny projekt #NaszBezpiecznyPrzejazd2020. Akcja miała na celu uwrażliwić kierowców, rowerzystów i pieszych, by pokonując przejazdy kolejowo-drogowe zachowali szczególną ostrożność.

W 2019 r. zarejestrowano 205 wypadków na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych (o 10 mniej niż w 2018 r.). W ubiegłym roku doszło też do 195 sytuacji, w których pojazd kolejowych najechał na osoby podczas przechodzenia przez tory poza przejazdami na stacjach i szlakach, czyli w miejscach niedozwolonych. Aby wpłynąć na zniwelowanie niebezpiecznych sytuacji, mieszkańcy województwa opolskiego zainicjowali przed rokiem prospołeczną kampanię. Jak wypadła?

– Naszym hasłem było „trzy razy NIE” – nie dla pośpiechy, nie dla ignorancji oraz nie dla brawury – mówi Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego. – Apelujemy do wszystkich środowisk, szczególnie do młodych kierowców. Na torach nie ma sensu się popisywać – mówi Maksymilian Polis. Zaznacza, że nadal statystyki są bardzo niepokojące. Zapowiada, że to nie koniec wspólnych akcji związanych z bezpieczeństwem. Najbliższa będzie promowała bezpieczeństwo na rowerach.

 

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, przypomniał ostatnie tragiczne zdarzenia na przejazdach kolejowych w Polsce.

– Pokazuje to, że niezależnie czy był to kierowca zawodowy czy nie, skutki wjazdu pod pociąg przeważnie są tragiczne. To dotyczy każdego. Nasz cel to przypominanie i edukacja. Należy dostosowywać się do przepisów – mówi.

 

Prowadzona kampania dotyczyła nie tylko kierowców, ale także pieszych. Z apelem do osób starszych, by się nie spieszyły  bezpiecznie przekraczały przejazd kolejowy, wyszła Leokadia Kubalańca, Przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego.

W prospołeczną akcję #NaszBezpiecznyPrzejazd2020 zaangażował się także urząd marszałkowski oraz WORD w Opolu.

Dodaj komentarz