Aktualności

Minister Adamczyk dziękował służbom

W dniu 18 sierpnia minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk spotkał się z pracownikami kolei, którzy udrażniali szlaki kolejowe po nawałnicach.

Podczas spotkania w Bydgoszczy minister Adamczyk dziękował pracownikom kolei za zaangażowanie i włożony wysiłek. – Dziękuję Państwu za pełne zaangażowanie w usuwanie skutków nawałnicy na szlakach kolejowych. Dzięki Państwa pracy linie kolejowe są dziś w pełni przejezdne – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Podczas wizyty towarzyszyli mu wiceminister w MIB Tomasz Żuchowski oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Ten drugi dodał, że: – Najważniejsze jak zawsze było zapewnienie pasażerom kontynuacji podróży. Równocześnie działały służby techniczne, łącznie ponad 400 pracowników w terenie, sprzęt i wzmocnione zespoły dyżurnych ruchu oraz dyspozytorów zaznaczył prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

W związku z nawałnicami, jakie dotknęły północno-zachodnią część Polski, powołane zostały sztaby zarządzania kryzysowego w Bydgoszczy, Wrocławiu i Gdyni. Bardzo szybko wdrożono działania, których celem było:
utrzymanie komunikacji,
• zabezpieczenie i naprawa zerwanej sieci trakcyjnej,
• uprzątnięcie powalonych drzew,
• sprawdzenie wszystkich urządzeń i przywrócenie ruchu pociągów,
• koordynacja wprowadzania komunikacji zastępczej.

Do usuwania usterek, które spowodowała sierpniowa nawałnica zaangażowanych było ponad 400 osób, 86 zespołów szybkiego usuwania awarii, 12 lokomotyw, 2 zespoły kolejowego ratownictwa technicznego i 18 pociągów sieciowych. Ponadto PKP PLK czyli zarządca infrastruktury razem z wspólnie z przewoźnikami organizował przejazd pasażerów tak, aby maksymalnie ograniczyć utrudnienia. W wielu sytuacjach ratunkiem była komunikacja zastępcza lub też pociągi kierowane były zmienionymi trasami.

W pociągach oraz na dworcach i peronach podróżni byli powiadamiani o zmianach w komunikacji. Informacje podawane były także za pośrednictwem infolinii PKP Intercity. Co ważne podkreślenia ze względu na niestabilną sytuację pogodową 162 zespoły szybkiego usuwania awarii oraz 62 pociągi sieciowe były w pełnej gotowości do dyspozycji PLK. Dodatkowo w gotowości były również dodatkowe lokomotywy do przeciągania składów w miejscach uszkodzenia sieci trakcyjnej oraz specjalne zespoły techniczne i pociągi sieciowe.

RK

Materiał ukazał się w Raporcie Kolejowym 4/2017

Dodaj komentarz