Pasażer

Polski Hyperloop w finale konkursu SpaceX

Hyper Poland University Team, ekipa złożona ze studentów Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej, poszukują funduszy potrzebnych na budowę ultraszybkiej kapsuły Hyperloop. Prototyp weźmie udział w finale międzynarodowego konkursu firmy SpaceX inspirowanego przez Elona Muska.

Zawody Hyperloop Pod Competition to rywalizacja, której celem jest wyłonienie najlepszej akademickiej konstrukcji kapsuły Hyperloop, która w przyszłości umożliwi podróżowanie z prędkością ok. 1000 km/h. Polski zespół tworzą studenci Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej oraz Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów i trzech innych Kół Naukowych z Politechniki Warszawskiej. Projekt Hyper Poland University Team to kapsuła w skali 1:1, przypominająca sylwetką kształt współczesnych pociągów dużych prędkości. Napędem maja być silniki elektryczne, a sama konstrukcja ma się poruszać zarówno na kołach, jak i unosić za pomocą lewitacji magnetycznej. Prędkość projektowa, dla której liczone są wszystkie podzespoły, to ok. 430 km/h, natomiast docelowy pojazd może poruszać się z prędkością nawet 1200 km/h.

W konstrukcji zastosowano stopy aluminium, magnezu oraz kompozyty węglowe, w efekcie czego konstrukcja będzie bardzo lekka, ale zarazem bardzo wytrzymała. Z powodów bezpieczeństwa kapsuła zostanie wypo- Hyper Poland University Team, ekipa złożona ze studentów Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej, poszukują funduszy potrzebnych na budowę ultraszybkiej kapsuły Hyperloop.

Prototyp weźmie udział w finale międzynarodowego konkursu firmy SpaceX inspirowanego przez Elona Muska. Polski Hyperloop w finale konkursu SpaceX sażona w dwa niezależne od siebie systemy hamowania. Dodatkowo system elektroniczny będzie czuwał nad pojazdem w trakcie jazdy i w razie potrzeby automatycznie uruchamiał awaryjne procedury bezpieczeństwa Polska ekipa jest jedyną z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, a zarazem jedną z czterech europejskich, które zakwalifikowały się do finału zawodów.

Czytaj dalej >