Tramwaje

MPK Wrocław gotowe na zapowiadane śnieżyce

Silne opady śniegu, jakich nie wiedzieliśmy od wielu lat, mogą wystąpić już w najbliższą niedzielę – wynika z prognoz, które mówią, że może spaść nawet do 40 centymetrów śniegu. MPK Wrocław zwołało sztab kryzysowy, który przygotował rozwiązania mające zminimalizować skutki trudnych dla komunikacji miejskiej warunków atmosferycznych.

Fot. MPK Wrocław
Fot. MPK Wrocław

Jednym z pierwszych działań, jakie MPK już podjęło, był szczegółowy przegląd wszystkich 520 zwrotnic, z których aż 400 jest wyposażonych w instalację grzewczą, umożliwiającą ich bieżące odladzanie. Dla zminimalizowania skutków ewentualnego zablokowania ruchu, MPK zapewni także dodatkowe brygady Nadzoru Ruchu oraz Komisji Wypadkowej, które na głównych węzłach komunikacyjnych będą sprawować dyżury i w razie potrzeby manualnie odśnieżać oraz zabezpieczać solą zwrotnice i rozjazdy.

Co istotne, szlaki komunikacyjne – dla zapewnienia ciągłości ruchu – będą przecierane przez minimum dwa tramwaje z każdej zajezdni, a na czas intensywnych opadów, autobusy przestaną kursować po pasach autobusowo-tramwajowych, aby nie dopuścić do zapychania szyn śniegiem.

Dodatkowo każdy z podwykonawców MPK Wrocław, który jest odpowiedzialny za infrastrukturę torową i sieciową, zostanie zobowiązany do zwiększenia liczby ekip nadzorujących oraz naprawczych. Dzięki temu wszystkie usterki występujące w newralgicznym czasie będą mogły zostać usunięte jeszcze szybciej.

– Na razie to tylko prognozy, ale nauczeni doświadczeniami z ubiegłych lat traktujemy je bardzo poważnie. Chcemy być przygotowani na najgorsze, żeby wykluczyć ryzyko paraliżu komunikacyjnego i zapewnić wrocławianom możliwość transportu po mieście w kryzysowej sytuacji – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

 

Jednym z kluczowych działań, które również mają wpłynąć na usprawnienie działania komunikacji miejskiej w czasie silnych opadów, jest zapewnienie przepływu informacji. Kierowcy, motorniczowie, jak również kontrolerzy biletów będą informować pasażerów o zmianach w konkretnym kursie i proponować alternatywy dla danych tras. Na dodatek komunikaty o możliwości wystąpienia utrudnień pojawią się na wszystkich ekranach LCD w autobusach i tramwajach.

Właśnie te działania będą istotne na przykład w sytuacji przejazdów przez niektóre zwrotnice, które z uwagi na trwające opady mogą zostać czasowo pozbawione możliwości zmiany kierunku jazdy.

W przypadku wyjątkowo intensywnych opadów nie jest wykluczone wprowadzenie w poniedziałek weekendowego rozkładu jazdy dla tramwajów. Ich mniejsza liczba na torach sprawi, że będą w stanie płynniej się przemieszczać mimo trudnych warunków –  w przypadku istotnych utrudnień nie będą się tworzyć tramwajowe zatory.

MPK prosi pasażerów o wyrozumiałość. Przewoźnik nie ma wpływu na warunki atmosferyczne, ale dołoży wszelkich starań, aby wszystkim zapewnić transport. Jeśli prognoza pogody sprawdzi się, wyjdźmy w poniedziałek do pracy czy szkoły nieco wcześniej niż zwykle.

Dodaj komentarz