Stacja Muzeum to również plan zdjęciowy? Stacja Muzeum ze względu na posiadane zbiory jest doskonałym źródłem inspiracji dla artystów. Kto skorzystał z Waszej gościnności?
Stacja Muzeum, to niewątpliwe wyjątkowe tło. Producenci filmowi często wykorzystują nasz skansen i zabytkowy tabor. Tylko w ostatnich miesiącach gościliśmy ekipy: serialu fabularnego „Drogi Wolności” oraz filmu wojennego „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Janusz Majewski realizował u nas zdjęcia do „Czarnego Mercedesa”, filmu który będzie miał swoją premierę na jesieni 2019 roku. Lista tytułów, które powstawały na terenie Stacji Muzeum jest długa, wymienię kilka: „Persona non grata”, „Bodo”, „Sztos”, „Jutro idziemy do kina” czy „Prawo Agaty”. W naszych progach gościło wielu artystów, m.in. Taco Hemingway, Xxanaxx, Ten Typ Mes, Quebonafide, Fisz Emade, the Dumplings, Julia Wieniawa, Monika Brodka, Agnieszka Chylińska czy aktorzy Teatru „Podaj Dalej”. Dokumentaliści i reporterzy często nagrywają tu wywiady, skansen lokomotyw bardzo często gra główną rolę na wielu kanałach blogerskich. Nasz tabor pojawia się także w wielu kampaniach reklamowych m.in. marki Ochnik. Cieszą nie tylko takie wizyty, z wielką sympatią obserwujemy młodych małżonkowie, którzy właśnie Stację Muzeum wybierają na swoje sesje ślubne. Jesteśmy muzeum otwartym na wszelkie propozycje współpracy.
Stacja Muzeum to nie tylko stałe ekspozycje, ale również szereg innych inicjatyw. Skąd pomysł i siła, aby współkreować wydarzenia na majówkę, warsztaty kolei kartonowej itp.?
Wierzę, że jeszcze nie raz Państwa zaskoczymy. Mimo wielu przeciwności, mamy mnóstwo pozytywnej energii, pomysłów i zapału do pracy. Jak już wcześniej wspomniałam, nasze muzeum rozwija się i pięknieje z każdym dniem, z każdą pozyskaną złotówką. Staramy się rozszerzać naszą ofertę i proponować Państwu więcej. W każdym miesiącu mamy ciekawe wydarzenia dla różnych odbiorców. I dla tych najmłodszych, i dla tych starszych. I dla miłośników kolei i techniki, i dla osób poszukujących ciekawostek. Staramy się również wychodzić z naszą ofertą na zewnątrz, dlatego coraz częściej można nas zobaczyć na wszelkiego rodzaju Piknikach Rodzinnych, Pikniku Naukowym Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik, Targach Turystycznych, imprezach branżowych, a także na wielu wydarzeniach organizowanych w Warszawie i na Mazowszu.
Już teraz zapraszam na comiesięczną giełdę modelarską, która odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca, 14-15 września będziemy organizowali obchody Dnia Maszynisty, 20 października zakończenie sezonu RETRO w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie czy organizowaną już po raz czwarty Warszawską Wystawę Makiety Kolejowej, która odbędzie się 19- 20 października br.
Dla mnie szczególnie ciekawą inicjatywą są spotkania klubów „Ciuchciaki” i „Parowozik”. Czy może Pani przybliżyć czym one są i jak działają?
W naszym Muzeum działają dwa kluby. Dla przedszkolaków Klub Najmłodszego Miłośnika Stacji Muzeum CIUCHCIAKI oraz Klub Małego Miłośnika Stacji Muzeum PAROWOZIK, dla starszych pociech w wieku 7-13 lat. W tym roku zajęcia poświęcone są poznawaniu naszego taboru. Nasi klubowicze, osobiście zbierają informacje na temat taboru, mierzą, oglądają, robią zdjęcia, dzielą się wiedzą i doświadczeniami. Każdy tworzy własny katalog wagonów i lokomotyw. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, za wyjątkiem wakacji.
Mamy nadzieję, że wspólnie z nami dobrze się bawią poznając dane techniczne poszczególnych jednostek taboru i dzieląc się pasją w towarzystwie miłośników Stacji Muzeum.