14 czerwca br. kolejny pociąg z podwójnym napędem – elektrycznym i spalinowym – wyruszył na zachodniopomorskie szlaki kolejowe. To już ósma hybryda zakupiona przez samorząd województwa.
Wygodna, nowoczesna, przyjazna środowisku. I z efektownym malowaniem. Gwiazdy z unijnej flagi przypominają, że Polska i Pomorze Zachodnie są częścią Europy. A zakupy nowoczesnego taboru są finansowane z funduszy UE. Uroczyste powitanie Pociągu Europejskiego odbyło się we wtorek (14 czerwca br.) na stacji Szczecin Główny.
Najnowsza hybryda zajechała na tor 3 przy peronie 1 szczecińskiego dworca tuż przed południem. Prezentacja odbyła się w wyjątkowej oprawie – niebieskich europejskich barwach i przy dźwiękach „Ody do radości” w wykonaniu zespołu 3MA. Były też aktorskie popisy Adama Dzieciniaka i Sławomira Krzywiźniaka, którzy rozbawili pasażerów skeczem „Informacja Kolejowa”, napisanym pół wieku temu przez Stanisława Tyma. Później też było radośnie, ale już we współczesnej scenerii, czyli w nowoczesnym wnętrzu pociągu i na efektownie oświetlonym peronie.
O podnoszeniu standardu połączeń Olgierd Geblewicz, marszałek województwa powiedział:
– Dojechała do nas hybryda europejska. Kolejny, ósmy już pociąg z serii hybryd. Jako pionierzy w Polsce zakupiliśmy je na potrzeby obsługi połączeń regionalnych na Pomorzu Zachodnim. To jest element konsekwentnie, od już ponad 10 lat, realizowanej polityki polepszenia standardu połączeń. Dzięki temu dziś możemy powiedzieć, że jeździmy najnowocześniejszą flotą w Polsce. Że nasi pasażerowie mogą korzystać z pociągów nie tylko nowoczesnych, ale i ekologicznych.
Ponadto marszałek zauważył, że liczba pasażerów w pociągach regionalnych rośnie:
– Te pojazdy to bardzo dobra alternatywa dla samochodów. W ostatnim czasie paliwo w Polsce do najtańszych nie należy. Wszyscy odczuwamy rosnące koszty zakupu benzyny, oleju napędowego. Dlatego odnotowujemy wzrost liczby pasażerów w pociągach regionalnych. Pojazdy hybrydowe oszczędzają paliwo. Spalają znacznie mniej oleju napędowego niż klasyczne szynobusy. Co powoduje dwie korzyści. Korzyść w wymiarze ekonomicznym i korzyść w ochronie środowiska. Kupujemy hybrydy, by chronić środowisko naturalne i nasze kieszenie.
Europejskie fundusze na wielką flotę
Gospodarz uroczystości wyjaśnił też, dlaczego pociąg zdobią europejskie złote gwiazdy. A w przestrzeni pasażerskiej umieszczone zostały specjalne grafiki, przedstawiające np. Morskie Centrum Nauki czy Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, czyli projekty realizowane ze środków unijnych.
– Wszystkie 70 pojazdów, które kupiliśmy dla Pomorza Zachodniego w ostatnim dziesięcioleciu, było współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej. Winniśmy o tym pamiętać, że dzięki naszemu członkostwu w UE możemy korzystać z tych dobrodziejstw i dlatego nazwaliśmy ten pociąg europejskim. W takich barwach będzie on jeździł po Pomorzu Zachodnim. By podkreślać to, że jesteśmy dumnymi Europejczykami na Pomorzu Zachodnim, że chcemy być w UE – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz.
Wicemarszałek Tomasz Sobieraj przypomniał, że samorząd województwa zakupił już 48 nowoczesnych pociągów z Newagu. A do końca roku ma być ich 52. Podkreślił:
– To jest naprawdę wielka flota i zarządzanie nią to wielkie wyzwanie, które wymaga doskonałej współpracy między trzeba podmiotami: urzędem marszałkowskim, producentem pociągów i operatorem, czyli POLREGIO. Chcę bardzo podziękować Wydziałowi Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego, w osobie pani dyrektor Jadwigi Rajkiewicz, prezesowi NEWAGu panu Zbigniewowi Konieczkowi i dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zakładu POLREGIO Andrzejowi Chańce.
Będzie jeszcze superkondensator
Prezes Newagu, który po raz kolejny gościł w Szczecinie na premierze nowego pojazdu, tym razem przygotował wyjątkową niespodziankę. Poinformował, że ósma hybryda wyprodukowana dla Pomorza Zachodniego jest przystosowana do zamontowania tzw. superkondensatora. I wkrótce pociąg zyska to nowoczesne urządzenie. Prezes Zbigniew Konieczek informował:
– Co to spowoduje? Między innymi to, że do 60 kilometrów na godzinę pociąg będzie korzystał z energii zgromadzonej w superkondensatorze podczas hamowania. Czyli rozpędzając pociąg, jedziemy za darmo. Policzyliśmy korzyści. Jeżdżąc tym pociągiem między Goleniowem a Kołobrzegiem, w ciągu roku zaoszczędzimy 250-300 ton paliwa i zredukujemy emisję dwutlenku węgla o jakieś 550 ton! Tylko na tej jednej trasie.