Zmiany dla pasażerów korzystających z dworca kolejowego we Włocławku. Od dziś (27 czerwca) podróżni korzystają z nowego obiektu. PKP S.A. likwidują dworzec tymczasowy i kontynuują prace na zewnątrz oraz wewnątrz.
Wykonawca prac – firma Budimex – realizuje ostatnie działania na zewnątrz budynku i w jego wnętrzu. W otoczeniu obiektu prowadzi prace brukarskie oraz prace związane z wykonaniem nasadzeń. Ponadto, montuje elementy małej infrastruktury.
Wkrótce zdemontowany zostanie także dworzec tymczasowy, w którym w czasie realizacji inwestycji odbywała się obsługa podróżnych, co umożliwi wykonawcy zakończenie prac związanych z zagospodarowaniem przestrzeni wokół dworca. Od wtorku 27 czerwca obsługę podróżnych przeniesiono do nowego budynku dworca. W jego holu zostaną uruchomione kasy, a podróżni będą mieli dostęp do wydzielonej części przestrzeni obiektu.
Udostępnienie nowego obiektu podróżnym w pełni będzie możliwe po pomyślnym przeprowadzeniu odbiorów technicznych koniecznych do zakończenia inwestycji, które rozpoczną się niebawem. Planowany termin udostępnienia dworca podróżnym to lato br.
Inwestycja związana z rozbiórką i budową nowego dworca we Włocławku rozpoczęła się w maju 2021 roku. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a prace budowlane wykonuje firma Budimex S.A. Dworzec kolejowy we Włocławku to obiekt trzykondygnacyjny, wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze.
Dworzec we Włocławku – wnętrze
W budynku znajduje się m.in. wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem. Ponadto, powstały pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych.
Obiekt w pełni dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy głównych wejściach do budynku powstały pochylnie, a komunikację wewnątrz obiektu ułatwią dwie windy. Prowadzą onez poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Przed nowym budynkiem dworca znalazła się m.in. wiata rowerowa z 48 stanowiskami na jednoślady. Wykonawca zadbał także o 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, z czego dwa miejsca przeznaczone są dla osób z niepełnosprawnościami.