global Wydarzenia

Pogrzeb Królowej Elżbiety II – ostatnia podróż pociągiem Jej Królewskiej Mości

W czwartek, 8 września 2022 roku zakończyła się pewna epoka, trwająca nieprzerwanie ostatnie 70 lat. Zmarła 96-letnia brytyjska monarchini, Królowa Elżbieta II. O działaniach związanych z przygotowaniem do pogrzebu Jej Królewskiej Mości decydują kolejne podpunkty planu dla opracowanej wcześniej Operacji Jednorożec. Jest ona częścią większego planu – Operacji London Bridge.

Królowa Elżbieta II (fot. royal.uk / Oficjalna strona Rodziny Królewskiej)
Królowa Elżbieta II (fot. royal.uk / Oficjalna strona Rodziny Królewskiej)

Operacja Jednorożec

Plan Operacji Jednorożec opracowany został na wypadek śmierci Królowej poza Pałacem Buckingham. W tym przypadku mowa o Szkocji. Ten smutny i specyficzny „harmonogram” zakłada, między innymi, przewiezienie ciała do Edynburga, szkockiej stolicy.

Zaplanowane nabożeństwo żałobne prawdopodobnie odbędzie się w Katedrze Świętego Idziego w Edynburgu. Dopiero po nim trumna z ciałem Elżbiety II przewieziona zostanie na stację Waverley, skąd ruszy w swoją ostatnią podróż Królewskim Pociągiem.

British Royal Train, czyli Królewski Pociąg

Historia brytyjskiego pociągu służącego Rodzinie Królewskiej sięga aż do pierwszej połowy XIX wieku. W obecnej odsłonie British Royal Train to dziewięciowagonowy skład wyposażony tak komfortowo, że można nazwać go nawet hotelem lub posiadłością na szynach.

W ramach Królewskiego Pociągu jeżdżą zatem wagony sypialniane – dla księcia Edynburga oraz wagon-salon królewski, będący tak naprawdę połączeniem strefy sypialnianej z częścią „dzienną” oraz własną łazienką. Skład mieści także wagon restauracyjny, w którym obsługa przygotowuje najwykwintniejsze posiłki. Wyodrębnione są miejsca sypialniane dla służby towarzyszącej Rodzinie Królewskiej.

Na tę chwilę nie jest jeszcze określone, jaka lokomotywa zostanie „oddelegowana” do tej wyjątkowej podróży. Warto jednak nadmienić, że nawet w ciągu ostatnich trzech-czterech lat zdarzało się, że królewski skład ciągnęły modele parowe. Do stałej obsługi przydzielone są dwie lokomotywy Class 67 (spalinowo-elektryczne typu Bo-Bo).

Royal Train wyruszy z trumną ze wspomnianej stacji Waverly. Skieruje się do Londynu, przemieszczając się linią East Coast Main Line.

Jeżeli z jakichkolwiek powodów przejazd British Royal Train nie będzie możliwy, przygotowano awaryjny plan podróży samolotem (Operacja Overstudy). W takim przypadku trumna znajdzie się na pokładzie Airbusa A330 VIP należącego do Królewskich Sił Powietrznych.

Dodaj komentarz