global Wydarzenia

Pogrzeb Królowej Elżbiety II – ostatnia podróż pociągiem Jej Królewskiej Mości

W czwartek, 8 września 2022 roku zakończyła się pewna epoka, trwająca nieprzerwanie ostatnie 70 lat. Zmarła 96-letnia brytyjska monarchini, Królowa Elżbieta II. O działaniach związanych z przygotowaniem do pogrzebu Jej Królewskiej Mości decydują kolejne podpunkty planu dla opracowanej wcześniej Operacji Jednorożec. Jest ona częścią większego planu – Operacji London Bridge.

Królowa Elżbieta II (fot. royal.uk / Oficjalna strona Rodziny Królewskiej)
Królowa Elżbieta II (fot. royal.uk / Oficjalna strona Rodziny Królewskiej)

Operacja Jednorożec

Plan Operacji Jednorożec opracowany został na wypadek śmierci Królowej poza Pałacem Buckingham. W tym przypadku mowa o Szkocji. Ten smutny i specyficzny „harmonogram” zakłada, między innymi, przewiezienie ciała do Edynburga, szkockiej stolicy.

Zaplanowane nabożeństwo żałobne prawdopodobnie odbędzie się w Katedrze Świętego Idziego w Edynburgu. Dopiero po nim trumna z ciałem Elżbiety II przewieziona zostanie na stację Waverley, skąd ruszy w swoją ostatnią podróż Królewskim Pociągiem.

British Royal Train, czyli Królewski Pociąg

Historia brytyjskiego pociągu służącego Rodzinie Królewskiej sięga aż do pierwszej połowy XIX wieku. W obecnej odsłonie British Royal Train to dziewięciowagonowy skład wyposażony tak komfortowo, że można nazwać go nawet hotelem lub posiadłością na szynach.