Analizy Pasażer Wydarzenia

Pasażerowie wracają na kolej. Lipiec z dużym wzrostem [RAPORT]

Ponad 23,5 mln pasażerów wsiadło na pokład polskich pociągów w lipcu. To wzrost, w stosunku analogicznego czasu 2020 r. o 24,5 proc. i jednocześnie najlepszy wynik od czasu wybuchu pandemii.

W przewozach pasażerskich dużą skalą wzrostu odznaczyły się również pozostałe dane eksploatacyjne – praca przewozowa w lipcu 2021 r. osiągnęła wartość 1,9 mld pasażerokilometrów, co daje wzrost w stosunku do lipca 2020 r. o 40 proc. Praca eksploatacyjna wyniosła 15,8 mln pociągokilometrów (wzrost o 8,6 proc.).

Średnia odległość przejazdu jednego pasażera w lipcu wyniosła 81 km – to o 9 km więcej niż rok temu.

– Okres wakacyjny po raz kolejny przyniósł wzrost liczby pasażerów. Kolej jest chętnie wybierana w okresie wakacji jako komfortowa alternatywa dla dalekich podróży własnym samochodem. Wyniki przewozowe w lipcu zazwyczaj charakteryzują się wzrostami. Jeszcze nie wróciliśmy do wyników sprzed pandemii, ale widoczny jest pozytywny trend – podkreśla dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

 

Wyniki uzyskane w lipcu były wyższe niż w czerwcu br. W stosunku do ubiegłego miesiąca odnotowano wzrost o ponad 2,4 mln osób (+11,5 proc.), praca przewozowa – wzrost o ponad 515 mln pasażerokilometrów (+ 37,1 proc.), a praca eksploatacyjna – o prawie 1,6 mln (+ 9,3 proc.)

Dodaj komentarz