O współpracy przedsiębiorstwa z branżą kolejową, nowoczesnych rozwiązaniach i planach na przyszłość rozmawiamy z Piotrem Kisielewskim, Prezesem firmy Kisielewski Sp. z o.o.
Firma Kisielewski specjalizuje się w projektowaniu i produkcji silników i generatorów elektrycznych oraz specjalistycznych urządzeń dla przemysłu. Jak wygląda Wasza współpraca z branżą kolejową?
Współpraca z branżą kolejową rozpoczęła się w roku 2016, kiedy dostarczyliśmy pierwsze urządzenie do prostowania poszyć wagonów osobowych. Wówczas staliśmy się ekspertami z zakresu serwisu i doradztwa w zakresie stosowanych przez przemysł rozwiązań. Na rynku funkcjonujemy od 2009 r. Zanim jednak wkroczyliśmy w świat kolei, pracowaliśmy nad utworzeniem własnej jednostki badawczo-rozwojowej – Laboratorium Badań Materiałów Magnetycznych.
Obecnie przedsiębiorstwo, zajmuje się projektowaniem oraz realizacją dużych silników i generatorów elektrycznych. Zatrudniamy doświadczonych w branży inżynierów – pracowników, dla których nowe projekty stanowią wyzwanie, których realizacja jest priorytetem. Prowadzimy także działalność badawczą w zakresie nowych technik obliczeniowych, technologii i materiałów możliwych do zastosowania w maszynach elektrycznych. Własne zaplecze badawcze oraz park maszynowy: lasery, maszyny do obróbki detali, urządzenia do produkcji specjalistycznych komponentów, pozwoliły na rozbudowę oferty technologicznej przedsiębiorstwa oraz na realizację prac B+R. Branża transportu szynowego stawia duże wymagania, którym jesteśmy dziś w stanie sprostać. Elastyczność – to nasza zaleta. Zebrane doświadczenie pozwala nam dopasować działania do oczekiwań klientów.
Jakie są dziś możliwości produkcyjne KISIELEWSKI Sp. z o.o.?
Firma Kisielewski dysponuje bogato wyposażonym zapleczem technologicznym i produkcyjnym, co daje możliwości w zakresie specjalistycznego i wysoce precyzyjnego cięcia blachy elektromagnetycznej z wykorzystaniem własnej technologii egde-precision. Pozwala to na efektywne zastosowanie wyprodukowanych komponentów w wysokosprawnych maszynach i silnikach elektrycznych. Specjalizujemy się też w produkcji nietypowych i indywidualnych maszyn. Dzięki specjalistycznym urządzeniom przeprowadzamy ekspertyzy i usługi pomiarowe oraz badania techniczne silników elektrycznych, hydrogeneratorów i turbogeneratorów oraz próby ruchowe.
Wykonujemy modernizacje maszyn, układy wzbudzenia do generatorów i silników synchronicznych oraz rozdzielnic. Na etapie tworzenia projektów 3D nasi specjaliści wykonują symulacje oraz szczegółowe analizy, w celu wykluczenia błędów produkcyjnych, a także zastosowania optymalnego i bezawaryjnego rozwiązania.
Te działania mają bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów oraz skrócenie czasu produkcji. Realizujemy projekty z wykorzystaniem maszyn do obróbki, gięcia, zgrzewania metali, a możliwość regulacji ponad 25 parametrów, pozwala na otrzymanie doskonałej jakości zgrzewu. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Regularne audyty, inspekcje pozwalają na regularne sprawdzanie jakości, co pozwala uniknąć niepotrzebnych opóźnień.
Firma Kisielewski w ciągu kilkunastu lat swojej działalności dostarczyła na rynek indywidualnie konstruowane maszyny. Kim są wasi odbiorcy?
Firma Kisielewski dostarczyła swoje komponenty bądź gotowe maszyny do wielu zakładów i firm, m.in.: Bombardier, GE, ALSTOM, EthosEnergy, VOITH, National Electric Coil, ABB – przedsiębiorstw działające w Europie, a także w Ameryce Północnej i Południowej. Każda realizacja wnosi do naszej pracy nowe doświadczenia, a współpraca w zakresie projektowania i obliczeń, pozwala zaistnieć w projektach, których realizacja będzie miała miejsce w przyszłości. Bliska współpraca z polskimi i europejskimi uczelniami technicznymi pozwala nam uczestniczyć w pracach rozwojowych nad nowymi urządzeniami i stosowanymi rozwiązaniami.
Implementowanie nowatorskich rozwiązań i technologii to istotny element przewagi konkurencyjnej firmy. Jak przedstawia się zaplecze badawczo-rozwojowe przedsiębiorstwa? O jakich innowacjach dzięki nim zrealizowanych możemy dziś mówić?
Laboratorium Badań Materiałów Magnetycznych utworzyliśmy prawie dekadę temu. Staramy się poszukiwać nowych rozwiązań dla urządzeń przemysłu energetycznego i innych gałęzi z nim powiązanych. Z sukcesem zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy elektromagnes do prostowani i napinania blach poszycia pudeł wagonów oraz lokomotyw, a także generator, który jest dedykowany do małych elektrowni wodnych. W obu przypadkach innowacyjne rozwiązania pozwalają na poszerzenie naszej oferty, a konkretne realizacje są dowodem na szerokie zapotrzebowanie na rynku nie tylko polskim, ale i europejskim.
Gdzie w sektorze kolejowym mają zastosowanie produkty firmy Kisielewski?
Produkty firmy Kisielewski zastosowanie znajdują w przedsiębiorstwach produkujących wagony oraz lokomotywy w skali globalnej na terenie kraju. W przyszłości planujemy ekspansję na rynki zagraniczne, poprzez reklamę produktów na targach branżowych na terenie Europy.
Jaki był dla Was rok 2022?
Systematycznie dostarczaliśmy na rynek nowe rozwiązania i urządzenia. Skupiliśmy się na stabilizacji oraz sukcesywnym rozwoju. Współpracujecie z uznanymi firmami w Polsce i na świecie.
Czy rok 2022 i konflikt zbrojny na Ukrainie miał wpływ na waszą działalność?
Branża związana z produkcją elementów do silników elektrycznych i kompletnych maszyn oraz branża kolejowa nie odczuły konfliktu za naszą wschodnią granicą w sposób znaczący. Zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz transport w najbliższym czasie zapewne nie zmaleje.
Czas spojrzeć w przyszłość – jak ona wygląda w przypadku firmy Kisielewski? Jakie macie plany biznesowe na najbliższe lata?
W niedalekiej przyszłości planujemy rozbudować siedzibę główną firmy o nową halę produkcyjną oraz zakupić specjalistyczne urządzenia, wspierające naszą działalność. Zależy nam także na zwiększeniu rozpoznawalności na rynku polskim oraz zagranicznym, bazując na dotychczasowych sukcesach. Wciąż szukamy nowych dróg rozwoju.