Bydgoski PIXEL zaproponował kolejną innowację, tym razem jest to przystankowa informacja pasażerska oparta o technologię e-papier ECO-SDIP, czyli rozwiązanie cechujące przede wszystkim znikomy pobór prądu do wyświetlania treści.
Co zobaczymy na tabliczce przystankowej? Otóż ekran w technologii e-papier to urządzenie elektroniczne. Możemy więc pokazywać zarówno rozkłady jazdy, jak i dynamiczną informację pasażerską, pokazującą najbliższe odjazdy pojazdów z przystanku. Na takim ekranie możemy również wyświetlić treści informacyjno-reklamowe czy komunikaty specjalne, np. mówiące o objazdach na trasie.
Rozwiązanie przyjazne środowisku
W rozwiązaniu PIXEL-a wraz e-papierową tabliczką dołączony jest panel fotowoltaiczny zapewniając systemowi niezależność energetyczną. To oznacza redukcję kosztów związanych z poborem prądu urządzeń elektronicznych niemal do zera. Da to także oszczędności związane z obsługą utrzymaniową na przystanku. To także doskonała opcja dla miejsc, gdzie przyłączenie do sieci energetycznej jest utrudnione.
– Proszę wyobrazić sobie aglomerację z dużą liczbą przystanków komunikacji miejskiej i koniecznością wymiany nawet kilku tysięcy papierowych tabliczek w ciągu krótkiego czasu. Rozwiązanie proponowane przez PIXEL gwarantuje szybką, zdalną aktualizację rozkładu jazdy na wszystkich przystankach w mieście. – informuje Michał Cyrankowski, Wiceprezes Zarządu PIXEL Sp. z o.o.
Bezpieczeństwo
Tabliczki e-papierowe PIXEL-a posiadają przyciski dotykowe (brak standardowych przycisków mechanicznych) oraz funkcję sterowania ekranem gestem. Na tabliczce e-papieru pojawiają się grafiki symbolizujące lewą i prawą dłoń. Po przyłożeniu lewej dłoni, wywołamy funkcję opisaną pod odpowiadającą grafiką. Analogicznie sprawa ma się do drugiej strony. Takie rozwiązania ma za zadanie prowadzić do minimalizacji dotyku przy obsłudze urządzeń elektronicznych. Pozwala to uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dla pasażerów – jak przenoszenie wirusów w przestrzeni publicznej.
Zdalne nadawanie komunikatów
ECO-SDIP to gotowy, kompleksowy system informacji pasażerskiej. Dyspozytor ruchu otrzymuje narzędzie do zarządzania treściami prezentowanymi na przystankach. Wymiana rozkładów jazdy odbywa się przez internet, poprzez publikację zaktualizowanych rozkładów na przystankach.
Nie sposób mówiąc o szerokim zastosowanie ekranów w technologii e-papier w mieście, nie powiedzieć o korzyściach dla środowiska. Poprzez mniejszy pobór prądu urządzeń elektronicznych, mniej energii należy wyprodukować w elektrowniach. Wdrożenie na dużą skalę, jak w transporcie publicznym, w znaczący sposób przyczynia się do poprawy kondycji otaczającej nas przyrody.