Wydarzenia

PKM obchodzi 10-lecie istnienia

Fot. .PKM

Pomorska Kolej Metropolitalna obchodzi 10-lecie powstania. Wybudowana linia kolejowa, która połączyła Trójmiasto z Kartuzami i Kaszubami, stała się jednym z komunikacyjnych filarów Pomorza. W związku z jubileuszem, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk złożył wszystkim pracownikom PKM podziękowania.

Pomorska Kolej Metropolitalna została powołana uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego, 11 czerwca 2010 r.

– Pomorska Kolej Metropolitalna jako samorządowa spółka skończyła właśnie 10 lat, a we wrześniu minie 5 lat od uruchomienia wybudowanej przez nas linii PKM – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.

 

O wydarzeniach sprzed lat mówił także marszałek województwa.

– To był pierwszy krok na długiej drodze do rozwoju transportu kolejowego na terenie województwa. Celem powołania spółki było zarówno wprowadzenie inwestycji w infrastrukturę, jak też późniejsze nią zarządzanie – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Warto też zaznaczyć, że PKM to największy projekt komunikacyjny, jaki realizowany jest przez samorząd województwa pomorskiego i nie jest to projekt zamknięty. Przypomnę, że obecnie spółka prowadzi dwa ważne projekty – elektryfikacji oraz tzw. bajpasu kartuskiego – dodaje marszałek. Jest to także pierwsza od 40 lat linia kolejowa wybudowana od podstaw w Polsce. – Tego nie dokonał jeszcze nigdy żaden samorząd – przyznaje. Cały projekt kosztował ponad 1,1 mld zł.

 

Pierwsze prace budowlane na linii PKM rozpoczęły się w 2013 r. Przy budowie wiaduktów PKM wykorzystano ponad 7,3 tys. ton zbrojenia, czyli mniej więcej tyle, ile waży cała wieża Eiffla. Łączna długość prętów zbrojeniowych to ok. 3000 km, czyli tyle, ile wynosi odległość z Gdańska do Madrytu. Żmudny proces budowy nowych torów, stacji i systemów sterowania ruchem zakończył się latem 2015 roku. Postawione zostały także budynek centrum sterowania ruchem i nowa siedziba firmy. Wreszcie, 1 września tego samego roku trasą z Gdańska Wrzeszcza do stacji Gdańsk Osowa przejechał pierwszy rozkładowy pociąg z pasażerami.

Powstanie linii PKM dało impuls do rozwoju Trójmiasta i regionu położonego wzdłuż torów.

Każdego roku z pociągów systemu PKM korzysta coraz więcej pasażerów. – W 2016 roku było ich 2 mln, a w 2018 r. przewieźliśmy ponad 4 mln pasażerów – wylicza Struk. – Łącznie w ciągu 5 lat z pociągów skorzystało ponad 10 mln pasażerów.

Pomorska Kolej Metropolitalna to nie tylko tory i pociągi. – PKM to przede wszystkim ludzie, którzy stoją za jej sukcesem. To pracownicy centrum sterowania ruchem kolejowym, którzy nadzorują bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Ale także personel, który codziennie dba o bieżące naprawy, o czystość i komfort pasażerów – zaznacza Mieczysław Struk. Nie sposób nie podziękować również informatykom, którzy dbają m.in. o informację pasażerską na stacjach i w pociągach. – Jednym słowem, dziękuję całemu personelowi PKM. Życzę doskonałych pomysłów, wielu ciekawych i ambitnych wyzwań, udanej realizacji kolejnych przedsięwzięć oraz satysfakcji z wykonywanej pracy – napisał w liście do pracowników PKM marszałek Struk.

– Przygotowujemy się do kolejnych zadań – elektryfikacji linii PKM i budowy tzw. bajpasu kartuskiego, które pozwolą jeszcze bardziej wykorzystać potencjał nowej siatki połączeń kolejowych na Pomorzu, jaki powstał dzięki wybudowaniu i uruchomieniu linii PKM – zaznacza Mocarski. Dzięki temu, Pomorze stanie się jeszcze bardziej kolejowym regionem, a podróżni będą mieli coraz sprawniej działający system komunikacji.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Dodaj komentarz