Wydarzenia

PKM obchodzi 10-lecie istnienia

Fot. .PKM

Pomorska Kolej Metropolitalna obchodzi 10-lecie powstania. Wybudowana linia kolejowa, która połączyła Trójmiasto z Kartuzami i Kaszubami, stała się jednym z komunikacyjnych filarów Pomorza. W związku z jubileuszem, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk złożył wszystkim pracownikom PKM podziękowania.

Pomorska Kolej Metropolitalna została powołana uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego, 11 czerwca 2010 r.

– Pomorska Kolej Metropolitalna jako samorządowa spółka skończyła właśnie 10 lat, a we wrześniu minie 5 lat od uruchomienia wybudowanej przez nas linii PKM – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.

 

O wydarzeniach sprzed lat mówił także marszałek województwa.

– To był pierwszy krok na długiej drodze do rozwoju transportu kolejowego na terenie województwa. Celem powołania spółki było zarówno wprowadzenie inwestycji w infrastrukturę, jak też późniejsze nią zarządzanie – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Warto też zaznaczyć, że PKM to największy projekt komunikacyjny, jaki realizowany jest przez samorząd województwa pomorskiego i nie jest to projekt zamknięty. Przypomnę, że obecnie spółka prowadzi dwa ważne projekty – elektryfikacji oraz tzw. bajpasu kartuskiego – dodaje marszałek. Jest to także pierwsza od 40 lat linia kolejowa wybudowana od podstaw w Polsce. – Tego nie dokonał jeszcze nigdy żaden samorząd – przyznaje. Cały projekt kosztował ponad 1,1 mld zł.