Beneficjantem tej umowy będzie Polski Związek Kolarski, dla którego Spółka staje się Sponsorem Strategicznym. Z tej okazji w konferencji uczestniczyli także przedstawiciele polskiego kolarstwa z Prezesem PZKol Rafałem Makowskim na czele.
Moje częste kontakty z PKP Intercity zaczęły się jak zostałem Prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Mieszkam na Śląsku i dojeżdżam do siedziby związku koleją, a super tabor i punktualność, tylko mi w tym pomagają. Dziękuję, że możemy się dziś tu spotkać w takich okolicznościach, w dużej mierzej dzięki Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu. Rok temu rozpoczęliśmy w PKOl reformę, aby związek był zarządzany profesjonalnie, żeby wszystkie zmiany były planowane, żebyśmy mogli oceniać ich efekty, w końcu, aby pokazać nasz związek jako profesjonalny, któremu można zaufać. Dziś otrzymujemy sponsora strategicznego Polskiego Związku Kolarskiego, który pomoże nam osiągać sukcesy. Efekty będą. Topowi zawodnicy, którzy dziś tu są walczą za granicą, zdobywają medale, a dzięki wsparciu PKP Intercity będzie ich na pewno więcej – powiedział Prezes Makowski.
W tym ważnym dla polskiego cyklizmu wydarzeniu uczestniczyli także powracający z kolarskich mistrzostw świata ze szkockiego Glasgow. Ambasador polskiego kolarstwa na świecie Michał Kwiatkowski (Team INEOS Grenadiers), mistrz świata w kolarstwie szosowym z Ponferrady 2014, 3-krotny olimpijczyk (Londyn 2012, Rio 2016, Tokio 2020).
Kolarstwo potrzebuje wsparcia i takiego partnera jak PKP Intercity. I tak jak powiedział pan Prezes, trzeba do tego podejść długofalowo. Ja w całej swojej karierze nigdy nie myślałem w perspektywie miesiąca, dwóch, trzech, kwartału czy roku. To zawsze było myślenie długofalowe, zresztą czteroletni okres olimpijski pokazuje, że nie można pozwolić sobie na krótkowzroczność. Dlatego składam wielkie podziękowania dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego i dla nowego sponsora, że myślą o długiej współpracy z Polskim Związkiem Kolarskim i o młodzieży, bo bez niej nie ma przyszłości. Jestem tu dziś jako ambasador polskiego kolarstwa i chcę powiedzieć, że właśnie takich Partnerów potrzebujemy. Kolej to świetny środek transportu, daje wiele możliwości, jest komfortowy. Ja sam wspominam jak kiedyś na jeden z wyścigów, odbyłem podróż z Torunia do Krakowa właśnie PKP Intercity. Chciałbym kiedyś móc pociągiem pojechać choćby na Tour de France. Dziękuję bardzo za to, że PKOl i PKP Intercity podjęli taką inicjatywę, to bardzo ważna dla polskiego kolarstwa – powiedział Michał Kwiatkowski.
W prezentacji nowego Sponsora Olimpijskiej Reprezentacji Polski i Polskiego Związku Kolarskiego udział wzięła także Marta Lach (Ceratizit–WNT Pro Cycling), która w zakończonych MŚ w Glasgow zajęła 21. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego. Marta, obok Katarzyny Niewiadomej i Agnieszki Skalniak-Sójki, to jeden z najjaśniejszych kobiecych polskich „punktów” w kolarskim peletonie i wielka nadzieja na sukcesy w mistrzostwach świata i przede wszystkim igrzyskach olimpijskich.
Bardzo się cieszę, że PKP Intercity i Polski Komitet Olimpijski wiążą z nami kolarzami takie nadzieje. Ja ze swojej strony mogę zapewnić, że w stu, a nawet stu dziesięciu procentach przygotuję się do walki o medal olimpijski w Paryżu. To marzenie każdego sportowca i będę przygotowywać się do tego z całych sił i całego serca. Cieszę się, że jesteśmy dziś tu wszyscy i że dzięki PKP Intercity polskie kolarstwo będzie mogło się rozwijać – powiedziała Marta Lach, 6. kolarka tegorocznej edycji kobiecego Paryż-Roubaix.