Tabor Wydarzenia

PKP Intercity zaprezentowało koncept nowoczesnych pociągów [ZDJĘCIA]

PKP Intercity zaprezentowało koncept nowoczesnych pociągów, nad którym pracuje. Prezentacja odbyła się w ramach jubileuszu 20-lecia istnienia spółki przewozowej.

Przez 20 lat na polskiej kolei zmieniło się bardzo wiele. Pierwsze pociągi PKP Intercity wyruszyły na tory 1 września 2001 r. Od tego dnia na pokład pojazdów spółki weszło łącznie ponad 550 mln pasażerów.

– Potrzeba było 20 lat, aby narodowy przewoźnik przewiózł ponad 550 milionów podróżnych. Jestem przekonany, że na miliardowego pasażera nie będziemy musieli czekać blisko 20 lat, ponieważ polska kolej przyspiesza, staje się coraz popularniejsza i tego miliardowego pasażera powitamy szybciej niż myślimy. 20 lat temu PKP Intercity stanęło przed wyzwaniem zbudowania oferty, która byłaby konkurencyjna wobec innych środków transportu. Od kilku lat trwa również intensywna walka z wykluczeniem transportowym poprzez zagęszczanie siatki połączeń przewoźnika. Teraz spółka idzie krok dalej i chce być pierwszym wyborem dla Polaków. Tego życzę PKP Intercity, bo dzięki temu Polacy będą cieszyć się bezpiecznymi, komfortowymi, przewidywalnymi, dostępnymi i ekologicznymi podróżami -mówi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

W trakcie uroczystości zorganizowanych z okazji 20-lecia spółki PKP Intercity, nie zabrakło podsumowań finansowych. Przez dwie dekady na zakup i modernizację taboru oraz unowocześnienie zapleczy technicznych wydano 8 mld zł brutto.

Inwestycje przyczyniły się do wzrostu popularności przewoźnika. W 2015 r. pociągi PKP Intercity przewoziły ponad 31 mln osób. W 2019 r. – prawie 49 mln pasażerów.

Pozytywny wynik spółka uzyskała także po badaniach satysfakcji pasażera, które prowadzone są cyklicznie od 2013 r.

Obecny wskaźnik satysfakcji wynosi 75 punktów procentowych (obliczany jako różnica między procentem pasażerów wskazujących najwyższe oceny a tymi wskazujące najniższe), podczas gdy podczas pierwszego badania w 2013 roku wyniósł 33 p.p. Zadowolenie z usług PKP Intercity wzrosło więc od tego czasu aż o 42 p.p.

– Mam nadzieję, że nikt nie ma wątpliwości, że polska kolej intensywnie zmienia się na lepsze. To po prostu widać, gdy wsiądzie się do pociągu i ruszy w podróż po Polsce. 8 mld zł dało efekty, a to przecież dopiero początek zmian na lepsze, gdy uzmysłowimy sobie, że plany do 2030 roku zakładają inwestycje unowocześnienie taboru i rozwój siatki połączeń na poziomie 19 mld zł. Korzyści dla pasażerów będą oczywiste. Warto podkreślić, że realizowana przez narodowego przewoźnika strategia to także szansa dla polskich przedsiębiorstw. Silny impuls dla ich rozwoju. Te rekordowe inwestycje są bowiem realizowane we współpracy ze sprawdzonymi polskimi firmami, które oferują zaawansowane produkty najwyższej jakości. Dzięki temu PKP Intercity nie tylko wspiera rodzimą gospodarkę i rynek pracy, ale pozwala też rozwijać krajowe technologie. Ogromnie cieszy sposób, w jaki PKP Intercity jako spółka skarbu państwa wywiązuje się ze swojej misji i w jak pozytywny sposób oddziałuje na polskie społeczeństwo i polską gospodarkę. Życzę, aby kolejne lata przyniosły dalszy rozwój spółki, na czym wszyscy tylko skorzystamy – przekonuje Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Inwestycje

W ramach kontynuacji największego programu inwestycyjnego w historii spółki „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor. Plany obejmują inwestycje w wagony, nowoczesne lokomotywy, elektryczne zespoły trakcyjne, a także piętrowe składy wagonowe typu push-pull. W 2030 roku cały tabor przewoźnika będzie nowy lub zmodernizowany, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podróży i wygody.

– Przez ostatnich 20 lat polscy kolejarze, pracownicy Grupy PKP pokazali, że kolej to środek transportu, któremu można ufać. Do podróży pociągami coraz bardziej zachęcają inwestycje, które od kilku lat zmieniają oblicze polskiej kolei. Zmodernizowane linie kolejowe i dworce oraz nowoczesny tabor pozwalają na coraz szybsze, bardziej komfortowe i bezpieczniejsze podróże po całej Polsce. Dzięki temu kolej wraca po latach na należne jej miejsce i staje się środkiem transportu numer jeden dla coraz większej liczby osób – podkreśla Krzysztof Mamiński, Przewodniczący Rady Nadzorczej PKP Intercity, Prezes Zarządu PKP S.A.

 

Czytaj dalej >