Raport z Polski

PKP PLK przekazuje sprzęt do uczelni i szkół

Kolejowy pług odśnieżny wjedzie pod wieżę ciśnień w Choszcznie. Semafor i urządzenia dyżurnego ruchu przyjmie Politechnika Wrocławska, a tajemnicza nastawnica trafi do Zespołu Szkół Komunikacji im. Cegielskiego w Poznaniu. Wysłużony sprzęt kolejowy o wartości ekspozycyjnej lub dydaktycznej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazują szkołom, muzeom, stowarzyszeniom związanym z koleją.

Pług do odśnieżania kolejowych szlaków pracował ponad 40 lat. Techniczną emeryturę spędzi jako eksponat Choszczeńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei “Semafor”. Będzie podziwiany przy kolejowej wieży ciśnień w Choszcznie. Stanie tam też kilka innych pojazdów kolejowych

Wyposażenie kolejowych posterunków na politechnikę i do szkoły. Urządzenia sterowania ruchem kolejowym, trafiły od Polskich Linii Kolejowych do placówek oświatowych kształcących przyszłych kolejarzy. Sprzęt wzbogaca szkolne pracownie i przygotowuje do pracy. Politechnika Wrocławska otrzymała m.in. semafor kształtowy oraz świetlny, tarczę manewrową, ławę nastawczą, skrzynię zależności i dźwignię zwrotnicową. Zespół Szkół Komunikacji imienia Hipolita Cegielskiego w Poznaniu otrzymał nastawnicę mechaniczną scentralizowaną – urządzenie m.in. do nastawiania sygnałów na semaforach. Bezpośredni kontakt ze sprzętem pozwala uczniom na lepsze przygotowanie do zawodu technika automatyka sterowania ruchem kolejowym.

Darowizny od PLK – korzyść dla pasjonatów, uczniów i turystów

W 2020 roku PLK przekazały Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej elementy torów – szyny, śruby, wkręty, które pozwalają na przygotowanie atrakcyjnych połączeń dla mieszkańców i turystów. Koło Miłośników Kolei w Pile otrzymało mechaniczne urządzenia sterowania ruchem, dzięki którym powstanie wyjątkowa ekspozycja z okazji 170-lecia kolei w mieście. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Zielonej Górze pozyskało od PLK mechaniczne urządzenia sterowania ruchem do skansenu kolei powiatowych w Parku Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze.

Kilkadziesiąt darowizn PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z ostatnich lat służy promocji kolejowych tradycji w różnych rejonach Polski. Niewykorzystywane elementy infrastruktury kolejowej i nieużywany tabor trafiają do jednostek kulturalnych, oświatowych i ośrodków. W zeszłym roku szyny otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. Dzięki darowiźnie przejazdy Średzką Kolejką Wąskotorową nadal będą sprawne i bezpieczne. Pamiętające „dawną kolej” elementy oraz wyeksploatowane wagony trafiły do Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej, a wagon techniczno-gospodarczy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym i pulpity sterownicze do Muzeum Parowozowni Jarocin. W 2019 roku sprzęt wzbogacił szkolne pracownie dydaktyczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach.

Źródło: PKP PLK

Dodaj komentarz