Do końca roku PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują 8 przejazdów kolejowo-drogowych w woj. śląskim. Do tej pory spółka poprawiła bezpieczeństwo na 53 takich obiektach. Powstała nowa nawierzchnia skrzyżowań, rogatki, sygnalizacja świetlna oraz dźwiękowa. Zadania współfinansowane są m.in. ze środków unijnych.
PKP PLK zwiększa bezpieczeństwo m.in. na liniach Częstochowa – Zawiercie oraz Chybie – Skoczów.
Na rewitalizowanej linii Chybie – Skoczów w tym roku 6 przejazdów zyskało dodatkowe zabezpieczenia. W sygnalizację świetlną i dźwiękową zostały wyposażone przejazdy w Zaborzu, dwa skrzyżowania w Mnichu i dwa w Pierśćcu, a przejazd w Cieszynie przy ul. Frysztackiej zyskał dodatkowo rogatki. Na linii Częstochowa – Zawiercie na przejazdach w Poraju, Zawodziu i Osinach, obok sygnalizacji świetlnej, zamontowano rogatki. Do końca roku zapory będą także w Imielinie przy ul. Drzymały.
W tym roku również na modernizowanym odcinku linii Częstochowa – Zawiercie na 9 przejazdach kolejowo-drogowych przewidziano nowe urządzenia. Już 4 przejazdy kolejowo – drogowe (m.in. w Poraju i Korwinowie) mają nowe urządzenia, a na pozostałych 5 (m.in. w Żarkach Letnisko i Masłońskim Natalin) urządzenia zostaną wymienione do końca roku.
Wzrósł poziom zabezpieczeń na przejazdach w Starym Cykarzewie na linii kolejowej Częstochowa (Wyczerpy) – Chorzew Siemkowice, w Glinicy na linii Lubliniec – Kluczbork, w Lublińcu, w Katowicach na linii Katowice Ligota – Tychy oraz w Pierśćcu przy ul. Skoczowskiej. Do końca roku urządzenia zostaną wymienione także w Chybiu (ul. Bielska) i Skoczowie (ul. Ks. Mocko).
Na blisko 50 przejazdach kierowcy sprawniej mogą przejechać przez tory dzięki wymianie nawierzchni dróg. Tak jest m.in. w: Bierawie (na linii Kędzierzyn Koźle – Chałupki), Radzionkowie (na linii 145 Chorzów Stary – Radzionków) i Cieszynie (ul. Brodzińskiego). W Lisowie na linii Kielce – Fosowskie dla pieszych i rowerzystów wydzielono ścieżki, a kierowcy korzystają z nowej jezdni.
Z programu przejazdowego w woj. śląskim w tym roku zmodernizowano 3 skrzyżowania – jedno w Cieszynie oraz dwa w Lublińcu. Zamontowane są dodatkowe zabezpieczenia i oświetlenie, wprowadzony na przejazdach monitoring pozwala śledzić sytuację w ruchu kolejowym i drogowym. Ogólnopolski program przejazdowy „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap I – część przejazdowa” obejmuje ponad 180 przejazdów w całej Polsce, w tym 9 w woj. śląskim. Projekt za ok. 250 mln zł, ma prawie 194 mln zł dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.