Inwestycje Wydarzenia

PKP przebudują dworzec kolejowy w Palędziu [ZDJĘCIA]

Spółka PKP przebuduje dworzec kolejowy w Palędziu. Obiekt dostosowany zostanie do potrzeb podróżnych z ograniczonymi możliwościami poruszania się oraz osób niepełnosprawnych. Odzyska także swój historyczny wygląd.

Fot. PKP S.A

Dawny blask 120-letni dworzec odzyska już na początku 2022 r. Spółka PKP już podpisała umowę z wykonawcą prac budowlanych,

Renowację przejdzie elewacja budynku wraz detalami architektonicznymi, które podkreśli nowa nocna iluminacja. Kolorystka elewacji będzie utrzymana w odcieniach szarości, gdzie dominującym kolorem będzie mleczno-szary. Ciekawostką w projekcie przebudowy jest umiejscowienie na szczycie elewacji od strony miasta, tuż pod zadaszeniem, zegara, którego obecnie nie ma w tym miejscu. Wśród innych prac mających na celu przywrócenie dawnego wygląd dworca, warto  wyróżnić odtworzenie na wzór historycznej stolarki okiennej i drzwiowej, które będzie miała kolor orzechowy. To nie koniec zmian. Projekt przebudowy zakłada również m.in. wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, wzmocnienie fundamentów, wykonanie nowych stropów, szybu windowego, konstrukcji zadaszenia, a także poszycia dachowego.

Metamorfozę przejdzie przestrzeń obsługi podróżnych. Zgodnie z projektem na parterze budynku zlokalizowano hol pełniący funkcję poczekalni. W jego pobliżu umiejscowiono pomieszczenie kasy biletowej, kompleks toalet oraz przyszły lokal komercyjny. Strefa obsługi podróżnych dworca będzie posiadała nowoczesny wygląd (wyposażenie, oprawy oświetleniowe etc.), choć część detali wnętrza, np. posadzka czy stolarka okienna i drzwiowa, nawiążą swoim wyglądem do historycznego charakteru budynku. W przestrzeni dworca pojawią się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

– Modernizacja zabytkowego dworca w Palędziu to jedna z 13 inwestycji tego typu w województwie wielkopolskim i jedna z prawie 200 w całym kraju.  Program Inwestycji Dworcowych daje szansę aglomeracji poznańskiej na  dostosowanie do 2023 r. infrastruktury dworcowej do zmieniających się potrzeb pasażerów kolei. Mam nadzieję, że dzięki przeznaczeniu kwoty prawie 2 mld zł przez polski rząd na inwestycje dworcowe zainteresowanie podróżami pociągami będzie rosło, a kolej będzie się jawiła w kolejnych latach jako najbardziej bezpieczny i komfortowy środek transportu – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

 

O inwestycji mówił także wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Nowy dworzec w Palędziu odzyska swój zabytkowy charakter przy zastosowaniu ekologicznych rozwiązań i dostosowaniu do potrzeb wszystkich pasażerów. Projekt przebudowy zakłada między innymi likwidację barier architektonicznych, montaż oznaczeń w alfabecie Braille’a i tablic dotykowych. To poprawi bezpieczeństwo wszystkich podróżujących. Pieniądze na remont dworca pochodzą z budżetu krajowego i unijnego – podkreśla Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

 

Modernizacja i przebudowa dworców idzie pełną parą.

– Niedawno rozpoczęliśmy przebudowę dworca w Trzemesznie, teraz ruszamy z kolejną inwestycją w województwie wielkopolskim. Tym razem jest to dworzec w Palędziu, który jest niezwykle istotny, gdyż znajduje się w bliskim sąsiedztwie Poznania, zaliczając się tym samym do jego obszaru aglomeracyjnego. Dzięki inwestycji dworzec odzyska swój historyczny wygląd, stając się przy tym obiektem nowoczesnym i spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz