PKP S.A. przykładają dużą uwagę do zapewnienia bezpieczeństwa na terenie dworców kolejowych. Obecnie ponad 260 obiektów należących do spółki objętych jest różnymi formami ochrony fizycznej. Dzięki ich działaniom oraz wdrożonym systemom, ponad tysiąc razy udzielono pomocy przedmedycznej pasażerom. Przeprowadzono także 28 tys. asyst niepełnosprawnym podróżnym i 170 tys. interwencji ochrony.
W roku 2022 z usług polskich kolei skorzystało 342,2 mln pasażerów, co daje wynik o ponad 97 mln w porównaniu z rokiem 2021. Pomimo skokowego wzrostu frekwencji, PKP S.A. zapewniło podróżnym komfort przejazdu i bezpieczeństwo.
Na te czynniki wpływ ma także systematyczne wprowadzanie zabezpieczeń technicznych wspierających pracę ochrony na dworcach kolejowych. Ich liczba rośnie wraz z udostępnianiem dla podróżnych kolejnych dworców kolejowych przebudowywanych i budowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.
Ochrona dworców – 170 tysięcy interwencji
Prace ochrony na dworcach najprościej można wyrazić w liczbach.
W 2022 roku ochrona interweniowała prawie 170 tysięcy razy w stosunku do osób, które nie przestrzegają regulaminu dworca czy ogólnie obowiązujących przepisów porządkowych. To o przeszło 5 tysięcy mniej niż w roku 2021 roku, co pokazuje, że na dworcach jest coraz bezpieczniej, zwłaszcza, że liczba podróżnych rok do roku wzrosła aż o 39 proc.! Zmniejszyła się również liczba ujawnionych przestępstw na dworcach – to raptem 82 przypadki w skali roku (według danych Centrum Bezpieczeństwa Dworców Kolejowych PKP S.A.).
O 200 sztuk w stosunku rok do roku zwiększyła się natomiast liczba wykrytych bagaży pozostawionych bez opieki, co wynikało z przetaczającej się przez dworce fali uchodźców po wybuchu wojny w Ukrainie. W ciągu ostatniego roku ochronie dworców udało się zapobiec zdarzeniom, które mogły zakończyć się tragicznie. W listopadzie na dworcu w Legnicy pracownik ochrony zapobiegł próbie gwałtu na podróżnej. Wielokrotnie przekazywano służbom osoby, które miały myśli samobójcze. Ochroniarze zatrzymywali i przekazywali policji również osoby poszukiwane. Tak sytuacja miała miejsce np. na dworcu w Katowicach w sierpniu czy na dworcu Radomsku w grudniu ubiegłego roku. Podróżni doceniają wzrost poziomu bezpieczeństwa na dworcach kolejowych, czego dowodem są badania przeprowadzone przez PKP S.A. w 2021 roku. Obszar ten jest bardzo pozytywnie oceniany przez pasażerów i jest dla nich bardzo istotny. Aż 63 proc. podróżnych jest bardzo zadowolona z poziomu bezpieczeństwa. Tylko 7 proc. uważa, że obszar ten wymaga zdecydowanej poprawy.
Pomagają na dworcach
Działania ochrony nie skupiają się tylko na zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego podróżnym. Bardzo często jej pracownicy udzielają na dworcach pomocy przedmedycznej i – gdy jest to niezbędne – organizują akcję ratunkową. W 2022 roku doszło do dokładnie 1049 takich zdarzeń. Każdy z ochroniarzy jest wyposażony w podstawowy pakiet medyczny. Coraz częściej przy ratowaniu życia podróżnych, jeśli jest to wskazane, wykorzystywane są defibrylatory. Ich liczba na dworcach rośnie. Już dziś są one dostępne w 44 lokalizacjach. W ubiegłym roku, dzięki działaniom ochrony przeprowadzono skuteczne restytucje przy użyciu AED m.in. na dworcu Warszawa Centralna (maj 2022 r.) czy Warszawa Zachodnia (czerwiec 2022 r.).