Wsiądź do wehikułu czasu, wyrusz w nietypową podróż, od wieku pary aż po czasy współczesne. Odkryj architekturę XIX- i XX-wiecznych oraz współczesnych dworców kolejowych. W księgarniach pojawił się pierwszy przewodnik po dworcach kolejowych przygotowany wspólnie przez wydawnictwo Pascal i Polskie Koleje Państwowe S.A.
Nowa pozycja to podróż w czasie i przez style architektoniczne. Przez budownictwo z cegły, betonu, a nawet drewna. Przez wnętrza niewielkich, historycznych dworców, takich jak podkarpackie Radymno, ale również dużych kompleksów dworcowych jak Gdańsk Główny czy Wrocław Główny. Podczas tej unikatowej podróży czytelnicy zwiedzą wybrane dworce kolejowe. Odwiedzą wnętrza Sali Sesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu z pięknym kasetonowym stropem, dawną Salę Cesarską na dworcu w Pile, a także ciekawe i imponujące rozmachem hole dworców głównych w Opolu i Przemyślu. W książce autorzy tekstów pokazują, jak w industrialnych budynkach przeplatają się różne style architektoniczne: od klasycyzmu, przez neogotyk, secesję, a skończywszy na modernizmie.
Po przeczytaniu tego przewodnika czytelnicy nie przejdą obojętnie koło żadnego dworca kolejowego. Bo choć na co dzień tego nie dostrzegamy, to w każdym z nich zaklęto historię miejsca, ludzi, architektury, a w ich wnętrzach nowoczesność przeplata się z historią. Dworce kolejowe mogą być i są atrakcją turystyczną, o czym można przekonać się, czytając ten przewodnik i podróżując koleją po Polsce. Warto się nimi zainteresować, bo obok zamków, pałaców czy kościołów, stanowią ważny element dziedzictwa architektonicznego z różnych epok. W przewodniku znajdziemy również wskazówki dotyczące bardziej i mniej znanych atrakcji turystycznych znajdujących się w najbliższej okolicy dworców PKP. Podróżując z przewodnikiem, odwiedzisz ponad 50 dworców na terenie całego kraju, w największych polskich miastach, a także w mniejszych i mniej znanych miejscowościach.
Przewodnik po dworcach kolejowych – Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność – jest efektem współpracy wydawnictwa Pascal z PKP S.A. Jest on dostępny w wielu sieciach księgarń stacjonarnych oraz w sprzedaży internetowej.