global Konflikt w Ukrainie

Pociąg dowiózł na Białoruś 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy

W nocy z soboty na niedzielę na Białoruś dotarł pociąg z rosyjskim personelem wojskowym. Według niezależnego kanału „Biełaruski Hajun” w składzie znajdowało się ok. 700-800 osób.

Fot. ilustracyjne
Fot. ilustracyjne

Pociąg specjalny z 15 wagonami przejechał przez stację Smoleńsk w stronę Białorusi w niedzielę o godz. 2.10 (- czasu mińskiego – przyp. red.). Dwa dni wcześniej – w nocy z czwartku na piątek tę samą trasę pokonał podobny transport.

Według niezależnych blogerów kanału „Biełaruski Hejun” do Witebska trafić mogło w ostatnim czasie nawet 1,5 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Jak zaznaczają, 6 stycznia mundurowi widziani byli w różnych częściach miasta.

Według oficjalnego komunikatu białoruskiego ministerstwa obrony, Białoruś i Rosja przygotowują wspólne ćwiczenia wojskowe. Mają one zapewnić bezpieczeństwo militarne.

W oświadczeniu proces ten określono jako „powiększanie regionalnego zgrupowania wojsk”. Według Białorusinów, sprzęt wojskowy i uzbrojenie systematycznie będzie napływało do naszego wschodniego sąsiada. W komunikacie wspomniano także o planie ćwiczeń, który przewiduje wykonanie wspólnych manewrów lotnictwa taktycznego. Działania te mają „podnieść poziom wyszkolenia bojowego jednostek lotniczych obydwu państw”.

Źródło: „Biełaruski Hajun”, Wprost

Dodaj komentarz