Pasażer Raport z Polski

Pociągiem z Krakowa do Zakopanego szybciej niż Luxtorpedą! PKP Intercity wprowadza zmiany

Z Krakowa do Zakopanego dojedziemy pociągiem dokładnie w 137 minut, z powrotem o trzy minuty krócej. – Bijemy rekord Luxtorpedy, która podczas przejazdu testowego bez pasażerów na pokładzie pokonała trasę Kraków – Zakopane w czasie 2 godz. 18 min – informuje spółka PKP Intercity.

Korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów wejdzie w życie 10 marca. (fot. PKP Intercity)
Korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów wejdzie w życie 10 marca. (fot. PKP Intercity)

PKP Intercity przedstawiła zmiany, jakie połączeniach spółki zajdą od 10 marca – od wiosennej korekty rocznego rozkładu jazdy pociągów.

Jedną z ważniejszych zmian jest skrócenie czasu przejazdu najszybszego połączenia z Warszawy do Zakopanego. Podróż potrwa 4 godz. 44 minuty. Z Krakowa do Zakopanego najszybszy pociąg pojedzie w 2 godz. 17 min., a z Zakopanego do Krakowa w 2 godz. 14 min.

Zmiany w najpopularniejszych połączeniach

Od marca większość połączeń pomiędzy największymi miastami nadal będzie miała atrakcyjne czasy przejazdów. Jak przedstawia się czas podróży w najszybszych połączeniach?

  • Kraków – Trójmiasto – 4 godz. 52 min
  • Warszawa – Gdańsk – 2 godz. 29 min
  • Warszawa – Poznań – 2 godz. 29 min
  • Lublin – Warszawa – 1 godz. 45 min
  • Bydgoszcz – Warszawa – 2 godz. 56 min

Na części tras zachowany zostanie cykliczny rozkład jazdy, zmienią się jednak godziny odjazdów.

Korekta rozkładu jazdy pociągów. Jakie zmiany przyniesie?

Z Lublina do Warszawy pociągi będą wyruszały w trasę 23 minuty po pełnej godzinie, co 1 lub 2 godziny. Natomiast pociągi Berlin Warszawa Express z Warszawy do Berlina przez Poznań będą wyjeżdżały do południa 31 minut po pełnej godzinie, co 2 godziny. Z Poznania do Warszawy składy odjadą 53 minuty po pełnej godzinie, co 2 godziny, od południa.

Większa prędkość – krótszy czas przejazdu

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury podpisanym w październiku 2023 roku, pociągi jeżdżące z prędkością 160 km/h mogą być obsługiwane przez jednego maszynistę, a nie jak to było wcześniej przez dwóch.

Efektem tej zmiany jest przyśpieszenie pociągów dalekobieżnych i skrócenie czasów przejazdów na niektórych trasach, np. na odcinku Warszawa – Terespol średnie skrócenia czasu przejazdu wyniesie 6 min., podobnie na trasie Lublin – Radom. Natomiast o 4 min. skróci się czas przejazdu między Wrocławiem a Zgorzelcem. Od czerwca skrócenie czasów przejazdów będzie jeszcze bardziej odczuwalne dla pasażerów.

Zmiany w kursowaniu pociągów w Warszawie

Trwa modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego i aby zapewnić sprawne kursowanie pociągów, część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska.

Od 10 marca taka sytuacja będzie dotyczyła około 60 pociągów, przede wszystkim jadących w kierunku wschodnim. Zdecydowana większość pociągów w kierunku zachodnim oraz prawie wszystkie składy kategorii EIP i EIC będą kursować przez Warszawę Centralną. Wyjątek będzie stanowić okres od 3 do 8 czerwca, kiedy w związku z przełączaniem urządzeń sterowania ruchem kolejowym konieczne będą znaczne ograniczenia w ruchu pociągów przez stację Warszawa Zachodnia – odwołane będą dwie pary pociągów między Warszawą a Łodzią oraz jedna para między Warszawą a Krakowem, a duża liczba pociągów pojedzie w tym okresie przez stację Warszawa Gdańska.

Ruch pociągów PKP Intercity w północnej Polsce

PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzić będą modernizację linii kolejowej 38 między Ełkiem a Korszami. W związku z tym wprowadzona zostanie przerwa w ruchu pociągów.

Dodaj komentarz