Inwestycje Pasażer

Przetarg na remont grudziądzkiego dworca PKP

Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy dworca kolejowego w Grudziądzu. Program jest podstawą do przygotowania projektu obejmującego przebudowę oraz prace budowlane na dworcu.

Dworzec kolejowy w Grudziądzu (fot. Autorstwa AlexKazakhov - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2612352)
Dworzec kolejowy w Grudziądzu (fot. Autorstwa AlexKazakhov – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2612352)

Miasto uczestniczyć będzie w procesie uzgadniania projektu zagospodarowania przestrzeni. Dzięki planowanemu remontowi ten zaniedbany przez lata obiekt zyska dawny blask i nową funkcjonalność – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

 

Dworzec PKP w Grudziądzu zyska również nowe przeznaczenie – pojawią się tu między innymi wystawa lotnicza, biblioteka i modelarnia. Jako że grudziądzki dworzec PKP jest wpisany do rejestru zabytków, każdy nowo powstały projekt będzie konsultowany z konserwatorem zabytków.

Wykonawca prac zakończy inwestycję w ciągu 20 miesięcy. Prace na dworcu w Grudziądzu ruszą w lipcu 2023 r. Pierwsi pasażerowie skorzystają zaś z obiektu do IV kwartału 2024 r.

Jak poinformował prezydent miasta Maciej Glamowski, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami podpisało z PKP umowę najmu części pomieszczeń zmodernizowanego dworca, m.in. na antresoli i w hali dworcowej. Z kolei pomieszczenia zlokalizowane przy bocznym wejściu wydzierżawi spółka obsługująca węzeł przesiadkowy przyszłego dworca autobusowego.

Grudziądzanie niezadowoleni z dotychczasowego wyglądu dworca

Mieszkańcy miasta skarżą się na aktualną estetykę i funkcjonalność dworca PKP. Od lat istnieją problemy w związku z nieczynnymi toaletami, brakiem punktu informacji, czynną tylko jedną kasą czy brakiem szyb w drzwiach, które zastąpiono dyktami.

Pierwotnie PKP planował zburzenie dworca grudziądzkiego, a w jego miejsce postawić nowy, modułowy budynek. Zrealizowanie tego planu nie było jednak możliwe z uwagi na wpisanie dworca do rejestru zabytków. W związku z tą sytuacją PKP muszą zmodernizować dworzec kolejowy w Grudziądzu.

– Zakres prac związanych z modernizacją obiektu zostanie uzgodniony na etapie realizacji dokumentacji projektowej w oparciu o wytyczne służb konserwatorskich – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu.

 

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury zapewnił, że inwestor dostosuje dworzec kolejowy w Grudziądzu do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zmiany dotyczą toalet, zejścia do tunelu oraz wejścia na perony. Wykonawca inwestycji dla osób starszych oraz rodziców z małymi dziećmi. Pojawią się również nowoczesne toalety.

Dodaj komentarz