Podam jeszcze dwa przykłady, dwa projekty. MOTIONAL to projekt, który wykorzystując zaawansowane technologie cyfrowe, ma na celu integrację operacji kolejowych na skalę europejską, od planowania do realizacji usług transportu ostatniej mili. Z kolei IAM4RAIL to inicjatywa mająca na celu zrewolucjonizowanie sektora kolejowego przez wdrażanie innowacyjnych technologii do inteligentnego zarządzania majątkiem kolejowym.
Uważam, że dzięki interdyscyplinarności naszych działań, dzięki takim projektom możemy być wręcz taką perełką na rynku kolejowym. Bo to jest przyszłość kolei.
Na koniec – jaki jest Pana osobisty stosunek do nowych technologii? Czy ma Pan jakąś technologię, która szczególnie Pana fascynuje?
Jestem wielkim zwolennikiem nowoczesnych technologii. Uważam, że muszą one służyć ludziom i ułatwiać im życie. W ciągu ostatnich 30-40 lat wykonaliśmy gigantyczny skok cywilizacyjny. Wierzę, że przyszłość jest równie fascynująca i to, co dziś jest w strefie „fantazyjnych” pomysłów, jutro stanie się rzeczywistością i codziennością, a naukowcy Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego będą mieli możliwość uczestnictwa w tym rozwoju.
Jeśli mowa o tym, co mnie fascynuje w kontekście technologii, to przykładam wielką wagę do kwestii ochrony środowiska. To, w jaki sposób technologia może wpłynąć na dbałość o dobro wspólne, czyli naturę i wszelkie zasoby, ma ogromne znaczenie. Oczywiście widzę tu wielką rolę transportu publicznego, kolejowego i tramwajowego, które mogą w znaczący sposób przyczynić się do poprawy choćby jakości powietrza.
Wielką nadzieję wiążę z alternatywnymi paliwami takimi jak wodór. Obecnie w naszym Instytucie znajduje się dział zajmujący się homologacją napędów wodorowych posiadający w tym zakresie akredytację PCA. Mam nadzieję na rozwój technologii w tym obszarze.