global Konflikt w Ukrainie Tabor

RegioJet uruchomi towarowo-osobowy pociąg humanitarny

RegioJet, ČD Cargo i Rail Cargo Group, przewoźnicy z Czech, wieczorem 1 marca otworzą most kolejowy z pomocą humanitarną z Pragi do Ukrainy. W składzie znajdą się wagony towarowe z pomocą oraz osobowe, które przywiozą uchodźców.

Fot. RegioJet
Fot. RegioJet

Pozarządowa organizacja Člověk v tísni oraz czescy przewoźnicy RegioJet, ČD Cargo i Rail Cargo Group w reakcji na słowa mera Kijowa Witalija Kliczki o pomoc humanitarną, zapowiedziedzieli uruchomienie “mostu kolejowego” z pomocą humanitarną między Ukrainą a Pragą.

Radim Jančura, właściciel RegioJet:

Pociąg będzie przeznaczony do humanitarnego, bezpłatnego przewozu osób. Jednocześnie w kierunku Ukrainy będzie przewozić żywność, lekarstwa, środki higieniczne, śpiwory i inną potrzebną pomoc. W skład pociągu wejdą zarówno wagony sypialne, jak i towarowe. Pomieszczą one do 400 pasażerów oraz do 600 palet dziennie, zgodnie z aktualnymi możliwościami. W sumie liczymy na 20-wagonowe pociągi.

 

RegioJet sam pokrywa koszty obsługi połączeń. Pociągi będą kursować jako pociągi nocne z Pragi przez Polskę do stacji granicznej w Przemyślu. Później, we współpracy z Kolejami Ukraińskimi, przewoźnicy dostarczą towar przez Lwów do Kijowa. W przeciwnym kierunku – pociąg IC Kolei Ukraińskich ze Lwowa do Przemyśla z przesiadką na pociąg sypialny RegioJet do Ostrawy, Ołomuńca, Pardubic i Pragi.

Transport będzie całkowicie bezpłatny dla wszystkich. Oprócz obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, z połączeń będą mogli korzystać także pracownicy organizacji humanitarnych. Na pokład wsiądą również przedstawiciele innych organizacji, które potrzebują dostać się na Ukrainę w przeciwnym kierunku.

Pasażerowie otrzymają bezpłatnie ciepłą kolację, śniadanie i wodę.

Dodaj komentarz