Aktualności Wydarzenia

Rekordowa inwestycja – Alstom stawia na polskie zakłady

Alstom, światowy lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, ogłosił imponującą inwestycję w rozwój swoich zakładów produkcyjnych w Polsce. W latach 2022–2027 firma przeznaczy łącznie 487 milionów złotych na modernizację i rozbudowę zakładów w Chorzowie, Wrocławiu i Nadarzynie. Inwestycja ma na celu sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu na nowoczesny tabor kolejowy ze strony klientów z całej Europy.

ALSTOM

Już w ciągu ostatnich trzech lat zainwestowano 320 milionów złotych w nowe linie produkcyjne i infrastrukturę technologiczną, w tym m.in. w uruchomienie nowoczesnej linii do spawania aluminium we Wrocławiu. Dzięki temu zakład, który wcześniej specjalizował się w taborze z czarnej stali, rozszerzył swoją ofertę produkcyjną.

Największy nacisk w nadchodzących dwóch latach zostanie położony na zakład Alstomu w Chorzowie, który otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości około 170 milionów złotych. W ramach tych środków powstaną trzy nowe hale produkcyjne o łącznej powierzchni niemal 8 tysięcy metrów kwadratowych, wyposażone w nowoczesne maszyny i linie montażowe. Z hal wyjeżdżać będą pociągi dwu- i jednopiętrowe przeznaczone dla klientów z Danii, Rumunii i Niemiec.

ALSTOM

Rozbudowa zakładu obejmie również modernizację istniejącej hali, w której w ciągu sześciu ostatnich lat powstało niemal 1300 wagonów dla 324 elektrycznych zespołów trakcyjnych Coradia Stream, dostarczonych na rynek włoski. Zakończenie tego ambitnego projektu miało miejsce wiosną 2025 roku, a ostatni wagon opuścił linię produkcyjną w Chorzowie przy akompaniamencie wewnętrznej uroczystości zorganizowanej dla załogi. W realizację projektu było zaangażowanych ponad tysiąc pracowników.

– Ciężko pracujemy, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej jakości tabor kolejowy na europejskim i globalnym rynku – podkreśla Beata Rusinowicz, Dyrektor Zarządzająca Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich. – Polskie zespoły odegrały kluczową rolę w projektowaniu i produkcji nowych pociągów, komponentów oraz rozwiązań, które sprawiają, że mobilność jest bezpieczna, wygodna, przyjazna dla środowiska i szeroko dostępna.

ALSTOM

Alstom planuje w najbliższych latach realizować ambitny portfel zamówień obejmujący m.in. pociągi Coradia Stream dla Danii, Rumunii i Bułgarii oraz piętrowe pociągi Coradia Max dla niemieckich operatorów z regionów Brema – Dolna Saksonia, Badenia-Wirtembergia i Men-Wezera. Łącznie chodzi o ponad 200 jednostek.

Ważnym punktem na mapie inwestycji Alstomu stały się również Świętochłowice, gdzie w 2024 roku otwarto nową halę produkcyjną o powierzchni ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych. Zakład zajmuje się produkcją specjalistycznych komponentów, takich jak kabiny do pociągów Coradia Max i Coradia Stream, a także podzespołów wagonów metra. Prowadzi również prace modernizacyjne i wyposażeniowe dla nowych pojazdów. Nowoczesna hala pozwala na równoczesną obsługę sześciu wagonów, a cały proces odbywa się w ścisłej współpracy z zakładem w Chorzowie – centrum kompetencyjnym Alstomu w zakresie produkcji pociągów metra i regionalnych.

Dodaj komentarz