Analizy Raport z Polski Wydarzenia

Stacja Poznań Główny z największą frekwencją podróżnych [RAPORT]

Stacja Poznań Główny znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu dworców z największą wymianą pasażerską w Polsce w roku 2019. Na drugim miejscu znalazła się stacja Wrocław Główny, a trzecim – Warszawa Centralna. Dane te opublikował Urząd Transportu Kolejowego.

Fot. Wikimedia Commons

Według najnowszego raportu UTK „Wymiana pasażerska w 2019 r. Funkcjonowanie kolei w województwach”, najwięcej pociągów zatrzymuje się na dworcu Warszawa Zachodnia, a miastem, gdzie najwięcej pasażerów wsiada i wysiada na stacjach i dworcach jest Warszawa.

W 2018 r. w pierwszej trójce dworców znajdowały się Wrocław Główny, Poznań Główny i Warszawa Śródmieście. To, jak często pociągi zatrzymują się na danej stacji, zależy od wielu czynników: liczby mieszkańców, położenia na szlakach kolejowych, dogodności komunikacji czy przesiadek do stacji węzłowych. Dodatkowo istotne jest, czy dostępne są wyłącznie pociągi regionalne, czy też jest możliwość skorzystania z połączeń dalekobieżnych.

Miastem, w którym występuje największa wymiana pasażerska jest Warszawa. W 2019 r. wyniosła ona 119 mln pasażerów. Jest to nieomal 18% wymiany pasażerskiej w Polsce w całym roku. Warto pamiętać, że w stolicy funkcjonują 52 dworce: od Warszawy Centralnej z wymianą ponad 45 tysięcy osób dziennie do przystanków na linii obwodowej z wymianą w przedziale między 50 a 99 osób na dobę. Dlatego średnio na każde zatrzymanie pociągu na stacji w Warszawie  przypadało ponad 33 wsiadających/wysiadających. Liczby te pokazują, jak daleko rozwinięta jest sieć kolejowa w Warszawie w porównaniu do innych miast wojewódzkich.